625. urodziny Krasnegostawu

W Krasnostawskim Domu Kultury i Muzeum Regionalnym świętowano 625. „urodziny” miasta Krasnystaw. Wydarzenie połączono z Dniem Patronki Miasta św. Agaty oraz wręczeniem „Złotych Karpi”. Na koniec odbyło się uroczyste zamknięcie Kapsuły Czasu.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji mieszkańców, odprawiona w kościele pw. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, którą celebrował ks. prał. Henryk Kapica. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się tradycyjnie wprowadzeniem sztandaru rady miasta Krasnystaw. Później zgromadzeni wysłuchali hejnału miasta w wykonaniu Radosława Drzazgi. Podczas święta przyznano honorowe wyróżnienie „Złote Karpie”. W tym roku do nagrody nominowano Zbigniewa Atrasa i Małgorzatę Antoniak.

Decyzją Kapituły laureatem dwudziestej drugiej edycji Złotych Karpi została Małgorzata Antoniak. Uhonorowanych nagrodzili burmistrz Robert Kościuk i przewodniczący rady miasta Janusz Rzepka. Antoniak jest absolwentką wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W 1985 roku została zatrudniona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie.

W latach 1991-2018 była dyrektorem tej placówki. Jest współzałożycielką i kierownikiem krasnostawskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w którym skupiła 175 osób w wieku 60 plus+.

Spotkanie kontynuowano w siedzibie Muzeum Regionalnego, gdzie uroczyście zamknięto przygotowaną na tę okazję Kapsułę Czasu. Wydarzenie zainicjował dr Leszek Janeczek, radny powiatu krasnostawskiego. W święcie wzięli udział m.in.: poseł Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, wicestarosta Marek Nowosadzki i przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko. (kg)