630-lecie Chełma

Kolejny rok i kolejne urodziny Chełma, tym razem okrągłe. Podczas uroczystej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 rokiem obchodów jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich miastu Chełm. Prezydent Jakub Banaszek zapowiedział wprowadzenie nowych wyróżnień dla zasłużonych dla miasta oraz szereg ważnych wydarzeń kulturalnych z okazji jubileuszu 630-lecia Chełma.

Uroczystą, pierwszą w 2022 r. sesję Rady Miasta Chełm zorganizowano w piątek, 14 stycznia, w dawnej kaplicy pw. Św. Mikołaja, od lat zajmowanej przez Muzeum Ziemi Chełmskiej (dzień wcześniej przyznano dotacje na rewitalizację tego budynku). Rozpoczęto ją od widowiskowego odczytania treści przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim wydanego przez króla Władysława Jagiełłę w 1392 r. Następnie powitano zgromadzonych w sali muzealnej gości.

Oprócz radnych w sesji uczestniczyli chełmscy parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, urzędnicy, ale z uwagi na epidemię było to wąskie grono osób. Chełmianie mogli oglądać transmisję z uroczystości na kanale miasta w serwisie YouTube. Jednym z punktów sesji był wykład „Jagiellońska lokacja miasta Chełma” prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Potem głos zabrał m.in. Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Składał życzenia chełmianom, dziękując swoim poprzednikom piastującym stanowiska prezydentów Chełma, a także urzędnikom, parlamentarzystom, społecznikom za ich wkład pracy oraz wszystkim tym, którym „Chełm leży na sercu”.

– Wierzę, że ten rok będzie obfitował w wiele ważnych wydarzeń i eventów, o ile sytuacja epidemiologiczna pozwoli – stwierdził prezydent Banaszek. – Za kilka miesięcy odbędzie się bardzo duże wydarzenie, podczas którego uhonorujemy zasłużonych dla Chełma oraz ambasadorów Chełma. To będą dwa nowe wyróżnienia. Zostaną zarządzeniem prezydenta miasta Chełm wprowadzone w życie, aby docenić tych, którzy swoją pracą działają na rzecz naszej wspólnoty.

Radni przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 rokiem obchodów jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich miastu Chełm. W uzasadnieniu do uchwały urzędnicy informują m.in. o szeregu wydarzeń artystycznych, kulturalnych, historycznych i sportowych planowanych z okazji jubileuszu 630-lecia Chełma. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here