8 kilometrów do przebudowy

Wielką inwestycję drogową planuje powiat krasnostawski na najbliższe lata. Wspólnie z gminami Krasnystaw i Izbica chce przebudować drogę powiatową z Krasnegostawu przez Rońsko, Latyczów, Dworzyska, Wał aż do wylotu na krajową „siedemnastkę”.

Jeszcze w tym roku do programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 powiat krasnostawski planuje złożyć wniosek na dofinansowanie przebudowy ponad 8-kilometrowego odcinka drogi z Krasnegostawu, Rońska, przez Latyczów, Dworzyska, Wał, aż do skrzyżowania z drogą krajową nr 17. Zadanie, jeśli powiat dostałby dofinansowanie, miałoby być zrealizowane w latach 2017-2018.
– To potężna inwestycja – podkreśla Janusz Szpak, starosta powiatu krasnostawskiego. – W planie mamy też przebudowę dwóch mostów na rzece Wieprz, co na pewno zwiększy koszty. Niewykluczone, że wcześniej byśmy ją zrealizowali, ale mieliśmy problem z nabyciem gruntów pod drogę w Latyczowie. Ich prywatni właściciele nie chcieli zgodzić się na przekazanie części swoich działek. Ostatecznie skorzystaliśmy z tzw. specustawy i teren jest już w naszym władaniu.
Z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej powiat może liczyć na pokrycie 50 proc. kosztów całego zadania. Do inwestycji dorzucą się też gminy Izbica i Krasnystaw. – Sfinansujemy połowę udziału własnego na przebudowę drogi znajdującej się na terenie naszej gminy, czyli w Rońsku i Latyczowie – mówi Janusz Korczyński, wójt gminy Krasnystaw. – Modernizacja tej drogi jest jak najbardziej zasadna. W przypadku wypadku na krajowej „siedemnastce” i zamknięcia drogi, objazdy na tej trasie są wytyczane właśnie przez Latyczów i Dworzyska.
Przebudowa drogi powiatowej będzie nie lada wyzwaniem finansowym dla gminy Izbica. Ta musi sfinansować połowę udziału własnego za prace realizowane w Dworzyskach i Wale. – W jednym roku na pewno nie udźwignęlibyśmy tak dużego obciążenia – mówi Jerzy Lewczuk, wójt gminy Izbica. – Inwestycja ma być rozłożona na dwa lub trzy lata. Może damy jakoś radę. Z powiatowej drogi korzystają też mieszkańcy naszej gminy. Z Ostrzycy, Tarnogóry czy Tarnogóry Kolonia do Krasnegostawu najszybciej dojedziemy właśnie przez Dworzyska i Latyczów. (ps)