800 razy Żołnierze Wyklęci

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Gimnazjum nr 9 i Gimnazjum nr 19 podsumowały VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Niezłomni”. W tym roku na konkurs przyszło ponad 800 prac.


Uroczystej gali podsumowującej tegoroczną edycję towarzyszyło spotkanie z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, które odbyło się 9 kwietnia w Gimnazjum nr 19. Młodzież miała okazję spotkać się m.in. z Markiem Franczakiem, synem Józefa Franczaka, ps. „Lalek”, żołnierza WiN-u, Magdaleną Zarzycką-Redwan – córką Władysława i Stefanii Zarzyckich z WiN-u, urodzoną w więzieniu sowieckim na Zamku Lubelskim czy Adamem Brońskim, synem Zdzisława Brońskiego, ps. „Uskok”, dowódcy oddziału WiN-u. – Rodziny dzieliły się swoimi emocjami i opowieściami na temat poszukiwania śladów swoich bliskich, Myślę, że to była niesamowita lekcja historii dla tych wszystkich, którzy do Lublina przyjechali, bo mogli spotkać się żywymi osobami, na których życiorysach odbiła się historia – mówi Karol Wołek, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji odbyło się w lubelskim Trybunale. Laureaci przybyli z całej Polski.
– To największy w kraju konkurs o Żołnierzach Wyklętych. Odbywa się od sześciu lat. W tym roku dotarło ponad 800 prac z całego kraju wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace były nadsyłane w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej – wyjaśnia Karol Wołek. – W naszym mieście jest pierwszy w Polsce szlak żołnierzy wyklętych, który stworzyła nasza fundacja. Młodzież miała też okazję na spacer po tym szlaku – dodaje.
W planach była też autokarowa wycieczka po Lubelszczyźnie i miejscach pamięci związanych z Żołnierzami Wyklętymi. – Ja na konkurs napisałam pracę literacką na temat trzech „Kobiet Wyklętych” – czyli „Perełki”, „Lalki” i „siostry Izabeli”. Dla mnie są to kobiety, które przeżyły bardzo wiele. Chciały żyć w wolnej, niepodległej Polsce, miały swoje marzenia, plany, na realizację których, niestety, nie pozwoliła im okupacja sowiecka – mówi Aleksandra Rogan (18 lat) z Choszczna, reprezentująca liceum z Kalisza Pomorskiego.
– Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walczący o suwerenne państwo polskie z okupantem sowieckim po II wojnie światowej. Kontynuowali walkę o niepodległość Polski, a niektórzy z nich nawet kilkanaście lat po zakończeniu wojny nadal walczyli o wolne państwo – dodał Karol Wołek. (EM.K.)