A dziki ryją

Problem działkowców z Kaliny z dzikami nieprędko zostanie rozwiązany

Na razie nie będzie odstrzału dzików, które niszczą uprawy na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalina”.


Władze ROD „Kalina” domagają się ich odstrzału. Urzędnicy nie chcą jednak wydać na to zgody.

– Wniosek o przeprowadzenie odstrzału redukcyjnego dzików wymaga szerszych konsultacji zarówno z Polskim Związkiem Łowieckim, jak i Wydziałem Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego – w taki sposób Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin, odniosła się do prośby prezes ogrodu, Haliny Gaj-Godyńskiej. Rdest-Dudak wyjaśnia, że „trwają uzgodnienia warunków odłowu redukcyjnego dzików na terenie Lublina”. – Po zakończeniu prac poddamy konsultacjom możliwość odstrzału redukcyjnego dzików – zapowiada.

Prezes H. Gaj-Godyńska nie kryje rozczarowania. – Sądzę, że rozwiązania problemu nie należy się spodziewać wcześnie niż jesienią, o ile w ogóle. Do tego czasu dziki zjedzą resztę wyhodowanych z pieczołowitością, podlewanych podczas suszy, doglądanych codziennie warzyw i innych plonów – martwi się.

Przypomnijmy, że problem dzików na terenie ROD „Kalina” miało rozwiązać ustawienie na terenie ogrodu specjalnej odłowni. Plany spaliły jednak na panewce. – Klatka o wymiarach 4 x 8 m jest za ciężka i za obszerna, a platforma, na której jest przewożona, jeszcze bardziej. Trawiaste, rozmiękłe i wąskie alejki ogrodu uniemożliwiają wjazd tej platformy i ustawienie odłowni tam, gdzie dziki bytują, czyli w pobliżu zalanych i porośniętych trzciną terenów, głównie w sektorze B i C – poinformowała kilka tygodni temu dni temu pani prezes.

Właśnie dlatego w kolejnym piśmie skierowanym do ratusza powołała się na jeden z zapisów ustawy o prawie łowieckim, który stanowi, że „w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta (Krzysztof Żuk jako prezydent miasta na prawach powiatu jest de facto starostą – przyp. aut.), w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny”. GR