A taki miał być szybki…

Remont drogi łączącej Urszulin ze Starym Załuczem miał być skończony prawie dwa miesiące temu, jednak do dziś wykonawca nawet nie rozpoczął tam żadnych prac. Przetarg na inwestycję wygrał, bo zapewnił o szybkim ukończeniu robót.

W Starym Załuczu mieści się Muzeum Poleskiego Parku Narodowego, które co roku odwiedzają turyści z całego kraju. Najwięcej osób dojeżdża tam drogą powiatową prowadzącą z Urszulina (nr 1714L), przy której jednocześnie mieści się wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych. Zdaniem okolicznych mieszkańców odcinek powinien być w idealnym stanie, bo jest swoistą wizytówką regionu. – Przejechanie tej trasy to prawdziwa gehenna. Kierowcy cały czas przeklinają tę drogę. Ale nie ma się czemu dziwić, skoro co chwila muszą naprawiać zawieszenie w swoich autach. Sama ostatnio prawie urwałam tam koło w samochodzie – twierdzi jedna z mieszkanek.
Na sesjach Rady Gminy Urszulin problem drogi był poruszany już kilkakrotnie. – Było już wiele interpelacji radnych, sołtysów i mieszkańców w tej sprawie. Ten temat przewija się na sesjach od wiosny – mówi wójt Tomasz Antoniuk. – Wysłałem już kilka pism do Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie z zapytaniem o remont tego odcinka. Zapewniono mnie, że prace miały być wykonane do połowy czerwca. Jednak do dzisiaj nie widać, żeby cokolwiek zrobiono w tym kierunku. Wiem, że wiele innych gmin z powiatu ma już naprawione drogi, a u nas nawet nie rozpoczęto prac – dodaje wójt.
ZDP umowę na remonty dróg podpisało w kwietniu b.r. Wykonawca, wyłoniony w przetargu, dostał nawet dodatkowe punkty, bo zobowiązał się do szybszego zakończenia robót od pozostałych przedsiębiorstw. Termin upłynął 10 czerwca. Według dyrektor ZDP we Włodawie, inż. Wiesławy Kadrow, wykonawca przeliczył się ze swoimi możliwościami i wyznaczył sobie nierealny termin. – Nie możemy z nim rozwiązać umowy, bo w tym okresie nie znaleźlibyśmy chętnych do podjęcia się ukończenia prac. Obecnemu wykonawcy naliczamy karę za każdy dzień opóźnienia w wysokości 701 zł netto i wiem, że podkręcił tempo robót, bo zatrudnił dodatkową trzecią ekipę. Prace w gminie Wyryki dobiegają końca i mam nadzieję, że remont drogi do Starego Załucza rozpocznie się już w przyszłym tygodniu – W. Kadrow. (sr)