Aby święta były bezpieczne

Jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo własnego mienia, to nikt inny za nas tego zrobi. Coroczna akcja ruszyła, policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przedświątecznym szaleństwie i przypominają o podstawowych zasadach.

Torebki i portfele zawsze przy sobie. Niby banał, niby każdy o tym wie, ale w praktyce wychodzi różnie. Dlatego szczególnie teraz, gdy wszędzie są tłumy i panuje przedświąteczny harmider, trzeba o tym pamiętać. Nie trzymajmy ani karteczki z numerem PIN razem z kartą płatniczą, ani większej ilości gotówki w jednym pliku. Zadbajmy, by przedmioty wartościowe nie pozostawały na widoku. Przezorny zawsze ubezpieczony – czy to na ulicy, targu, w sklepie, autobusie lub pociągu. To tam najczęściej grasują złodzieje. Chwila nieuwagi może słono kosztować.

– Nie zasypiajmy w środkach komunikacji publicznej i nie zawierajmy przygodnych znajomości. Z kolei wybierając się w drogę samochodem, zadbajmy o podróżujących. Dopilnujmy, aby wszyscy mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci były przewożone w specjalnie przystosowanych do tego celu fotelikach lub siedziskach. Zabezpieczmy pieniądze, dokumenty oraz bagaże. Korzystając z postoju, wybierajmy miejsca do tego przeznaczone, np. parkingi czy stacje paliw. Wychodząc z pojazdu, zawsze pamiętajmy o jego zamknięciu, nawet jeżeli jest to teren prywatnej posesji. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy kluczyków w stacyjce – apeluje podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego mieszkania. Zamknijmy dobrze okna i drzwi. Poprośmy też sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze lokum. Postarajmy się, aby pod naszą nieobecność mieszkanie odwiedziła zaufana osoba, która zapali światła, zasłoni okna. Być może będzie to sygnał, że ktoś jest w środku, a dom nie jest pozostawiony bez opieki – dodaje podkom.

Ostrożnie z petardami
Jak co roku policjanci apelują też o rozwagę przy używaniu petard i fajerwerków. Lepiej kupować je od sprawdzonego źródła i zwrócić uwagę, czy mają odpowiednie atesty. Bezpiecznie też przed odpaleniem zapoznać się z instrukcją obsługi i nie manipulować fajerwerkami – chojrakom wydawać by się mogło, że to nic trudnego, ale rannych nie brakuje…
– Pamiętajmy też, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi możemy ponieść odpowiedzialność karną, najczęściej na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń. Przypominamy, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch – wyjaśnia rzecznik KMP Chełm. (pc)