Ach Świdnickie, jakie cudne…

Mełgiew – zabytkowy kościół w Mełgwi

Starostwo Powiatowe w Świdniku zaprasza na plenerową wystawę zdjęć prezentujących najciekawsze miejsca wszystkich gmin powiatu świdnickiego.


Wystawa składająca się z 9 wielkoformatowych fotografii (rozmiar ok. 3,5 m x 1,7 m) będzie prezentowana mieszkańcom wszystkich pięciu gmin powiatu świdnickiego od czerwca do września włącznie. Jako pierwsi w ubiegły weekend mogli ją oglądać mieszkańcy gminy Mełgiew i ich goście podczas Dni Mełgwi.

– Wystawę będziemy prezentowali podczas lokalnych imprez, jak np. Trawnicka Zaciera czy Festiwal Flaków w Piaskach, ale nie tylko. Wystawa zostanie w każdej gminie przynajmniej na kilka dni dłużej. Zachęcamy wszystkich do śledzenia powiatowych profili w mediach społecznościowych, gdzie będziemy informowali o kolejnych miejscach i datach wystawienia zdjęć – mówi Adam Sadło z Biura Promocji i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Świdniku.

Prezentowane podczas wystawy zdjęcia przedstawiają widoki gminy ujęte w szerokim planie (skupiska domów, układy ulic) i opatrzone są krótkim komentarzem z danymi statystycznymi dotyczącymi np. liczby ludności i ciekawostkami np. o pierwszych wzmiankach w źródłach historycznych czy turystycznych atrakcjach. Na osobnych planszach zobaczyć można meandry Wieprza w gminie Trawniki, gdzie organizowane są spływy kajakowe, pokryte rzepakiem pola w okolicach Mełgwi, słynny Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach (gmina Piaski) oraz drogowy „ślimak” na granicy Świdnika i Lublina.

– Postanowiliśmy zorganizować tę wyjątkową wystawę z kilku względów. Przede wszystkim dla samych mieszkańców naszego powiatu, którzy często nie mają informacji o zabytkach czy walorach przyrodniczych powiatu świdnickiego. Druga grupa, do której chcemy dotrzeć, to turyści, którzy odwiedzą organizowane przez gminy imprezy plenerowe. Relatywnie małe odległości w naszym powiecie i dobre drogi pozwalają na wygodne zwiedzanie z siodełka rowerowego albo za pomocą auta – mówi Jakub Osina, członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. (w)