Afisz kulturalny w Lublinie

Na widowisko uliczne „Legenda o Czarciej Łapie” Centrum Kultury i grupa teatralna „Poławiacze Pereł” zaprasza na plac Litewski w sobotę, 18 lipca, o godz. 17:00, i niedzielę, 19 lipca, o godz. 17:00

Zazwyczaj o tej porze roku komentowaliśmy właśnie zakończone „Inne Brzmienia” i zapowiadaliśmy kolejną edycję „Carnavalu Sztukmistrzów”.


Z powodu epidemii koronawirusa żadna z tych imponujących rozmachem i smakowitych imprez w tym roku się nie odbędzie, co jest niepowetowaną stratą, ale lubelskie instytucje kultury starają się jak mogą, by wypełnić tę lukę i na ile to możliwe, w czasie wciąż obowiązujących obostrzeń sanitarnych, przygotować na wakacje atrakcyjny afisz kulturalny.

Z mostu pod… muszlę

Centrum Kultury w Lublinie musiało też zweryfikować zaplanowany na kanikułę program „Mostu Kultury”, czyli wakacyjnych warsztatów oraz weekendowych koncertów i potańcówek, które od kilku lat odbywały się na Moście im. M. Lutosławskiego nad Bystrzycą. Ze względów epidemiologicznych wydarzenia z mostu zostały przeniesione do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. W każdy piątek, od godz. 16:00, można uczestniczyć tam w otwartych warsztatach szachowych połączonych z cyklem turniejów, a w soboty od godz. 11:00 najmłodsi mogą zdobywać nowe umiejętności i wiedzę na warsztatach „Karuzela Sztuki”.

Tematem najbliższych zajęć, 18 lipca, będzie „Mobilny Ogród”, a podczas spotkania nasze pociechy poznają różnorodne techniki sadzenia roślin i zakładania ogrodów. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy – mailowo od adresem: karuzela.sztuki@op.pl. W wieczorne weekendy w Muszli nie zabraknie również koncertów, ale jakie konkretnie zespoły będziemy mogli zobaczyć i posłuchać od najbliższego piątku do niedzieli o godz. 20:00, będzie wiadomo dopiero na początku tego tygodnia. Na samym Moście na najbliższy piątek, 17 lipca, na godz. 20:00, zaplanowany jest zaś koncert zespołu Marie i Kokavice. Szczegółowe informacje na http://ck.lublin.pl/wydarzenie/most-kultury-9/date/202007032000/.

Działo się będzie również w Wirydarzu

Wydarzania tego tygodnia rozpocznie czwartkowy seans filmowy z cyklu „Ogród rozkoszy ziemskich”. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć „Climax” najnowszy obraz argentyńsko-francuskiego reżysera Gaspara Noe, twórcy takich filmów jak „Love”, „Nieodwracalne” i „Wkraczając w pustkę”. – „Climax” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu.

Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Aphex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip. Wybierz się na najbardziej szaloną imprezę tej jesieni, zanurz w tanecznym piekle i spróbuj przeżyć „Climax” – czytamy na stronie ck.lublin.pl. Początek sensu w patio Wirydarza o godz. 21.00.

W piątek, od godz. 20:00, Wirydarzem zawładnie muzyka. Na scenie wystąpi Monika Kowalczyk wraz z zespołem. Monika, to młoda lubelska wokalistka i kompozytorka, która na swoim koncie ma już laury takich festiwali jak: Osppt YAPA w Łodzi, FAMA Festiwal w Świnoujściu, czy Grechuta Festival Kraków, i właśnie kończy nagrywanie materiału na swoją debiutancką płytę. W piątek towarzyszył jej będzie zespół w składzie: Daniel Rutkowski – perkusja, Arek Borzęcki – gitara basowa, instrumenty klawiszowe, Mikołaj Kołodziejczyk – gitara elektryczna, ukulele, instrumenty klawiszowe, Anna Basak, Magdalena Kuraś – chórki.

W sobotę w Wirydarzu teatr na żywo w wykonaniu grupy „Poławiacze Pereł” z udziałem publiczności. W programie znajdą się improwizowane aktualne historie m.in. o wakacyjnych planach i prywatnych lotach w kosmos, czy kłótnie rodzinno-sąsiedzkie w czasach pandemii. Ale ostatecznie co się wydarzy i jakie tematy zostaną poruszone, jakie historie opowiedziane i jakie tajemnice ujawnione nie wiedzą nawet sami artyści, bo to widownia w dużej mierze powołuje do życia bohaterów kolejnych scen i ich historie. Grupę Poławiacze Pereł tworzą: Przemysław Buksiński, Michał Łysiak, Łukasz „Szampanek” Szymanek, Mirek Urban, Marcin Wąsowski.

„Poławiaczy Pereł” będziemy mogli obejrzeć już dzień wcześniej, w sobotę, 18 lipca o godz. 17:00, na placu Litewskim, przy pomniku Unii Lubelskiej, w ulicznym, wyreżyserowanym spektaklu pt. „Legenda o Czarciej Łapie”. Półtoragodzinne widowisko oparte na legendzie o Sądzie Diabelskim przeniesie widzów do 1637 roku i wydarzeń jakie według legendy miały miejsce na lubelskim Stary Mieście. Będzie muzyka na żywo, śpiew na żywo, ogień, dym, czary…. Scenariusz: Marcin Wąsowski; reżyseria: Poławiacze Pereł; muzyka: Marzena Lamch – Łoniewska, Urszula Kasprzak – Wąsowska; występują: Magdalena Stec, Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Michał Łysiak, Łukasz Szymanek, Mirosław Urban, Marcin Wąsowski oraz młodzi aktorzy związani z Teatrem ITP oraz Akademią Teatralną Jerzego Turowicza. W tym samym miejscu to widowisko będzie można również obejrzeć w niedzielę, o godz. 17.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez CK jest bezpłatny, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego i każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, które należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu. Oświadczenia są do pobrania na stronie CK Lublin. Analogiczne zasady sanitarne i formalności obowiązują podczas wydarzeń organizowanych przez inne lubelskie instytucje kultury.

Warsztaty na placu i Grodzkiej 7

Na plac Litewski na tygodniu zapraszają Warsztaty Kultury, gdzie na najmłodszych i dorosłych czekają różnorodne zajęcia. W tym tygodniu, we wtorek, od godz. 17:00, dzieci powyżej 5 lat będą mogły nauczyć się, od okiem Pauli Krać, jak z papieru zrobić witraż. Z kolei w czwartek i piątek WK na plac Litewski zaprasza dorosłych – w czwartek na warsztaty pt. „Typo koszulki”, czyli tworzenie własnych wzorów na koszulkach, a w piątek na zajęcia „Ogród w słoiku”, czyli tworzenia roślinnych kompozycji w szklanym słoju. Początek zajęć o godz. 17:00. Warsztaty odbywają się przed budynkiem Politologii UMCS. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez stronę internetową warsztatykultury.pl.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy obowiązują również na zajęcia prowadzone przez WK w swojej siedzibie przy ul. Grodzkiej 7. W ten wtorek, 14 lipca, z cyklu „Małe Inne Brzmienia” warsztaty z budowy instrumentów „Dzwonki wietrzne – muzyka z patyka”. Zajęcia dla grupy dzieci w wieku 7-9 lat odbędą się w godz. 12:30-14:30, a dla grupy 10-14 lat w godz. 15:00-17:00. W sobotę, 17 lipca, na Grodzkiej 7 odbędą się zajęcia „Gramy!: warsztaty perkusyjne” – dla I grupy, dzieci w wieku 10-14 lat, od godz. 13:00 do 14.00, dla II grupy, dzieci w wieku 10-14 lat, od godz. 14.30 do 15.30. Szczegółowe informacje na stronie warsztatykultury.pl

CSK wystawia

W CSK na miłośników malarstwa, grafiki, rzeźby czekają nowe wystawy. Do obecnej już od dłuższego czasu w przestrzeni CSK ekspozycji rysunków i grafik „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją” Amadeusza Popka dołączyły wystawy: „To nazywasz sztuką?” Marty Czok – malarki, która za pomocą kilku podstawowych barw przedstawia na płótnie w niemal satyryczny sposób całą gamę ludzkich emocji; plakatów i grafiki Mieczysława Wasilewskiego oraz „Archiwum Pamięci” – wystawa retrospektywna prezentująca dokonanie trzech wybitnych artystów: Agnieszki Jankowskiej, Jana Ferenca oraz Wojciecha Mendzelewskiego, łącząc różne dziedziny sztuki, takie jak rysunek, grafika, malarstwo oraz rzeźba.

A co w kinie w Lublinie?

Oprócz wspomnianego już czwartkowego seansu „Climax” w Wirydarzu CK oraz codziennych seansów w Kinie Bajka, gdzie do dyspozycji widzów są dwie sale: czerwona i niebieska, Centrum Spotkania Kultur zaprasza, w każdy czwartek, do kina w chmurach, a dokładnie na dach swojej monumentalnej siedziby przy Placu Teatralnym 1 na Kultowe Lato Filmowe. W programie, co czwartek, naprawdę kultowe obrazy poprzedzone związanymi z nimi wykładami i prelekcjami – w najbliższy o godz. 21:00 znany wszystkim „Rocky” z 1976 roku z Sylwestrem Stalone, który o godz. 19:30 poprzedzi wykład Kuby Koisza pt. „Wytrwać do ostatniej rundy – o serii Rocky wszystko co ważne”.

Kolejne lipcowe czwartki w kinie na dachu poświęcone będą oskarowym produkcjom Stevena Spielberga. Najpierw, 23 lipca, „Poszukiwacze zaginionej Arki”, czyli pierwsza część przygód Indiany Jonesa, a tydzień później, 30 lipca, równie kultowe „Szczęki”. Bilety na projekcje Kultowego Lata Filmowego w cenie 8 zł, dostępne są online na stronie: https://bilety.spotkaniakultur.com/ oraz w kasie CSK. Darmowe wejściówki na wykłady Akademii Kina CSK są do odebrania w Kasie CSK. W piątek i sobotę na godz. 19:00, a w niedzielę na godz. 17:00 CSK zaprasza również do swojej sali kinowej na projekcję filmu „Jezioro dzikich gęsi” – nowy obraz nagrodzonego w Berlinie chińskiego reżysera Diao Yinana.

Pod gwiazdami na kinomanów od środy do niedzieli czeka „Kino Perła” na terenie browarów przy ul. Bernardyńskiej, a w piątki i soboty „Kino w Bramie” przy ul. Królewskiej 3. Początek seansów o godz. 21. Wstęp wolny.

Wciąż zamknięte pozostają lubelskie multipleksy: Cinema City i Multikino. RD

Co, gdzie, kiedy?

KINA
Bajka – Lublin, ul. Radziszewskiego 8, tel. (81) 533-88-72
13 lipca (poniedziałek) godz. 10:30 Bajkowe wakacje: Urwis, godz. 12:30 Bajkowe wakacje: Czworo dzieci i Coś, godz. 14:30 i 16:15 Wiking i magiczny miecz, godz. 15:15 i 18:00 #tuiteraz, godz. 17:15 i 20:00 Coś się kończy, coś się zaczyna, godz. 19:30 Zdrajca
14 lipca (wtorek) godz. 10:30 Bajkowe wakacje: Wiking i magiczny miecz, godz. 12:30 Bajkowe wakacje: Czworo dzieci i Coś, godz. 15:15 i 18:00 #tuiteraz, 16:15 Wiking i magiczny miecz, godz. 17:15 i 20:00 Coś się kończy, coś się zaczyna, godz. 19:30 Zdrajca
15 lipca (środa) godz. 10:30 Bajkowe wakacje: Wiking i magiczny miecz, godz. 12:30 Bajkowe wakacje: Czworo dzieci i Coś, godz. 15:15 i 18:00 #tuiteraz, 16:15 Wiking i magiczny miecz, godz. 17:15 i 20:00 Coś się kończy, coś się zaczyna, godz. 19:30 Zdrajca
16 lipca (czwartek) godz. 10:30 Bajkowe wakacje: Urwis, godz. 12:30 Bajkowe wakacje: Czworo dzieci i Coś, godz. 14:30 i 16:15 Wiking i magiczny miecz, godz. 15:15 i 18:00 #tuiteraz, 17:15 i 20:00 Coś się kończy, coś się zaczyna, godz. 19:30 Zdrajca
17 lipca (piątek) godz. 10:30 Bajkowe wakacje: Turu w pogoni za sławą, godz. 12:30 Wiking i magiczny miecz, 18:15 Pokaz przedpremierowy: xABo: Ksiądx Boniecki
18 lipca (sobota) godz. 18:15 xABo: Ksiądx Boniecki
19 lipca (niedziela) 18:15 xABo: Ksiądx Boniecki

Lot – Świdnik, al. Lotników Polskich 24, tel. (81) 751-24-61
13 lipca (poniedziałek) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Mecz, godz. 17:00 Na topie, 19:15 Na topie
14 lipca (wtorek) godz. 10:00 Wiking i Magiczny Mecz, godz. 15:00 Wiking i Magiczny Mecz, godz. 17:00 Na topie, 19:15 Na topie
15 lipca (środa) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Mecz, godz. 17:00 Na topie, 19:15 Na topie
16 lipca (czwartek) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Mecz, godz. 17:00 Na topie, 19:15 Na topie
17 lipca (piątek) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Miecz, 17:00 Na topie, 19:15 Coś się kończy, coś zaczyna
18 lipca (sobota) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Miecz, 17:00 Na topie, 19:15 Coś się kończy, coś zaczyna
19 lipca (niedziela) godz. 15:00 Wiking i Magiczny Miecz, 17:00 Na topie, 19:15 Coś się kończy, coś zaczyna
kino w bramie, UL. Królewska 3, Lublin (seanse bezpłatne)
17 lipca (piątek): Będzie lepiej, reż. M. Waszyński, 1936
18 lipca (sobota): Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, reż. A. Krauze, 2011 (105 min.) + Świdnik 1980, reż. P. Łuciuk, 2013
Seanse rozpoczynają się o godz. 21:00

Kino Perła, ul. Bernardyńska 15, Lublin – seanse bezpłatne, tel. 81 71 01 233
16 lipca (czwartek): Maiden (z cyklu: Podróż za jeden uśmiech)
17 lipca (piątek): Służąca (z cyklu: Sex & Drugs & Rock’n’Roll)
18 lipca (sobota): Pokot (z cyklu: A to Polska właśnie!)
19 lipca (niedziela): Status: Singiel (z cyklu: Świat się śmieje)
Seanse rozpoczynają się o godz. 21:00

CINEMA CITY LUBLIN, ul. Lipowa 13,
tel. (81) 533-25-25 i al. Witosa 32, tel. (81) 443 58 58
Nieczynne do odwołania.
MULTIKINO LUBLIN, al. Spółdzielczości Pracy 34, tel. (81) 460 28 10
Nieczynne do odwołania.
teatry
Teatr im. J. Osterwy, ul. Narutowicza 17, Lublin
Przerwa wakacyjna
Teatr im. H. Ch. Andersena, Plac Teatralny 1, Lublin
Przerwa wakacyjna
Teatr Stary, ul. Jezuicka 18, Lublin
Przerwa wakacyjna . Trwa sprzedaż biletów i rezerwacje na jesienne wydarzenia w kasie i pod nr tel. 663 111 243 oraz na www.teatrstary.eu/.
Teatr Muzyczny, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin
Przerwa wakacyjna
Filharmonia
18 lipca (sobota), godz. 17:00 z cyklu Czas to miłość w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji koncert „Camerata Vistula”: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Andrzej Gębski – skrzypce, Andrzej Wróbel – wiolonczela. Prowadzenie: Karol Furtak. Miejsce: Kaplica w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, wstęp wolny – obowiązkowa rezerwacja miejsc: tel. 81 53-15-112, -118, bilety@ filharmonialubelska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here