Agencja otwiera się tylko w części

Od poniedziałku, 18 maja, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otworzyła ponownie swoje biura powiatowe. Ale jeszcze nie ze wszystkimi sprawami rolnicy będą mogli do nich ruszyć.

Od 16 marca, czyli od momentu, kiedy rolnicy mogli zacząć składać wnioski o dopłaty bezpośrednie, kontakt z pracownikami Agencji był z powodu epidemii koronawirusa ograniczony. Biura powiatowe zostały całkowicie zamknięte dla interesantów. Gospodarze mogli jedynie dzwonić a dokumenty przekazywać np. poprzez wrzutnię. I chociaż trzeci rok z rzędu wnioski o dopłaty do ziemi składa się drogą elektroniczną, to rolnicy, z których spora część ma kłopot z wypełnieniem formularzy w internetowym serwisie, nadal chcieliby korzystać z pomocy pracowników ARiMR. Niebawem znowu będą mogli poprosić o ich pomoc na miejscu.

Bo rozmrażanie zaczyna się także w ARiMR. Od poniedziałku Agencja otworzy biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Ale jeszcze nie wszystkie sprawy będzie można załatwić na miejscu. W pierwszym etapie tylko te związane z rejestracją zwierząt, wydawaniem paszportów i kolczyków.

– Nadal jednak nie będziemy świadczyć pomocy technicznej przy składaniu wniosków o dopłaty obszarowe – informuje Barbara Kubisiak, kierownik biura powiatowego ARiMR w Chełmie.

To ma być kolejny etap odmrażania ARiMR. Ale za sprawą epidemii termin składania wniosków o dopłaty do ziemi został przesunięty o miesiąc, do 15 czerwca, więc nikt nie powinien mieć kłopotu ze złożeniem wniosku.

Nadal funkcjonuje też wrzutnia dla tych, którzy chcą tylko zostawić dokumenty w formie papierowej. (bf)