Akcja czysty Lublin

Lublin przystępuje do wiosennych porządków.
– Zleciłem strażnikom lokalizację wszystkich dzikich wysypisk śmieci – mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie. – Pozytywnie zaskoczyło nas to, że jest ich mniej niż przed rokiem.
Już 17 takich śmietnisk zlikwidowano. Kosztowało to ok. 30 tys. zł. Dodatkowe 200 tys. zł pójdzie na posprzątanie poboczy i trawników. Przetarg na te prace już rozstrzygnięto. Wygrała go firma Trade Projekt z Garbowa. Ogrodnicy przystępują do zazieleniania i ukwiecania pasów drogowych i rond. Dodatkowo w ramach tych prac pojawi się prawie ćwierć tysiąca skrzynek z kwiatami na ul. Lubartowskiej. 135 takich skrzynek stanie na ul. Jana Pawła II, a 1800 donic na deptaku przy Krakowskim Przedmieściu oraz na placu Zamkowym. Specjalne konstrukcje z kwiatami staną również na 5 rondach.
– Równocześnie przystępujemy do naprawy ubytków na drogach, ale również do większych remontów, które mieliśmy w planach budżetowych na ul. Krężnickiej, Czarkowskiego, Godebskiego, Grottgera, Nadrzecznej, Pana Balcera, Piekarskiej, Przeskok, Solnej, Wertera, Wesołej, Rucianej, Wyżynnej (przy blokach 8, 10, 12, 16 i 20), Szwoleżerów (przy blokach 9 i 11). W ramach budżetu obywatelskiego wykonany zostanie także remont ul. Tatarakowej i Tymiankowej na Czubach. – wylicza Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Miasto musi jednak oszczędnie gospodarować środkami na utrzymanie dróg.
– Tegoroczna zima nadwyrężyła miejski budżet. Wydatki są o trzy miliony zł wyższe niż przed rokiem. Wyniosły 8,178 mln zł. W trakcie roku będziemy przesuwali środki – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Na całoroczne utrzymanie dróg Lublin zaplanował ok. 10 mln zł. Zwykle zimą wydawano ok. 5 mln zł. BCH

Urzędnicy zachęcają lublinian do zgłaszania uwag co do oczyszczania dróg. Są one przyjmowane w Zarządzie Dróg i Mostów pod numerem 466 57 89. Uwagi można wysyłać również na adres czysto@lublin.eu