Albatros zbuduje zakład w podstrefie

Jest decyzja dla kolejnego przedsiębiorstwa, które wchodzi do chełmskiej podstrefy ekonomicznej. To już trzecia firma, która uruchomi w Chełmie swój zakład. Jest nią lokalna firma „Albatros Biokom”.

31 marca br. na stronie internetowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec ogłoszono rozstrzygnięcie rokowań dotyczących przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy. Chodzi o lokalną firmę „Albatros Biokom”, która zgodnie z zapowiedziami zamierza uruchomić w Chełmie zakład produkcji biokomponentów.
– Ta firma rozpocznie produkcję w ramach niedawnego rozszerzenia naszej podstrefy o obszar przy ul. Chemicznej. Z uwagi na fakt, iż w tym przypadku chodziło o prywatne tereny włączane do strefy, procedura była inna i trwała nieco dłużej niż w sytuacji kupna miejskich gruntów – mówi Marcin Grel zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą. – Inwestor ma już zielone światło i może rozpoczynać prace nad swoim zakładem. Zgodnie z jego zapowiedziami, w fabryce ma pracować około 50 osób.
Fabryka biokomponentów jest już trzecim zakładem, który powstanie w Chełmie w ramach utworzonej przez władze miasta Podstrefy Chełm. Pierwsza fabryka, zlokalizowana przy ul. Hutniczej, przed kilkunastoma dniami rozpoczęła już produkcję w nowo wybudowanym zakładzie. Druga z firm, zamierzająca utworzyć nowoczesne centrum logistyczne także w rejonie ul. Hutniczej, przygotowuje niezbędną dokumentację techniczną. Jak twierdzą władze Chełma, budowa kompleksu logistycznego ma ruszyć w II połowie tego roku.
– W najbliższych dwóch miesiącach powinny zapaść decyzje kolejnych firm, które zachęcamy do budowy nowych zakładów produkcyjnych w naszym mieście – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – To dla mieszkańców miasta dobra wiadomość, gdyż wraz z tymi zakładami powstają kolejne nowe miejsca pracy. Budowa w Chełmie nowych fabryk i zakładów produkcyjno-usługowych to także ożywienie gospodarcze. Te firmy korzystać będą przecież z usług wielu innych przedsiębiorstw, które już działają na lokalnym rynku.
W tym roku miasto czekają jeszcze inne inwestycje związane z chełmską podstrefą. Powstać ma m.in. nowy kilkusetmetrowej długości odcinek ulicy Hutniczej, który skomunikuje przemysłowe tereny zajmowane przez nowe firmy. Miasto przygotowuje się również do opracowania dokumentacji projektowej dla wewnętrznego układu komunikacyjnego, włączonych niedawno do strefy, terenów przy ul. Wschodniej. Tam oprócz miejsca dla kolejnych zakładów produkcyjnych, ma znaleźć się również Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej, kompleks biurowo-produkcyjny, na którego budowę miasto ma już niemal pewne unijne dofinansowanie. (ptr)