Ambasador USA w Krasnymstawie i Izbicy

Paul Wayne Jones, ambasador USA w Polsce, podczas wycieczki rowerowej po naszym kraju zajrzał do Krasnegostawu i Izbicy.

W sobotę, 30 września, Paul Wayne Jones, ambasador USA w Polsce, odwiedził Izbicę, gdzie przywitali go wójt Jerzy Lewczuk i ks. Jarosław Wójcik – proboszcz parafii św. Zofii w Tarnogórze. Wójt Lewczuk opowiedział ambasadorowi o burzliwej historii Izbicy i Tarnogóry, przypomniał m.in. dzieje Żydów zamieszkujących przed laty te tereny. Paul Wayne Jones wręczył gospodarzom pamiątkowe upominki – wizerunki trzeciego prezydenta USA Thomasa Jeffersona wraz z osobistą dedykacją, natomiast w prezencie od wójta Izbicy otrzymał obraz przedstawiający gminę oraz pamiątkową publikację i list z osobistymi podziękowaniami za odwiedziny. – Ambasador dokonał też pamiątkowego wpisu w kronice kościelnej w kościele św. Zofii, a następnie w towarzystwie pana wójta na rowerach udali się w kierunku Krasnegostawu. Podczas przejażdżki przez Ostrzycę, Romanów i Dworzyska panowie rozmawiali na tematy związane z lokalnymi problemami, kulturą i tradycjami – mówi Anna Chachaj z gminy Izbica.
W Krasnymstawie ambasador spotkał się z kolei z burmistrz Hanną Mazurkiewicz, jej zastępcą Wojciechem Kowalczykiem i Markiem Piwko – kierownikiem Centrum Integracji Społecznej. Jones zwiedził m.in. krasnostawski rynek i dworek starościński, próbował też lokalnych potraw. – Wyjeżdżając z Krasnegostawu, pan ambasador stwierdził, że jest oczarowany naszym miastem i zapowiedział, że w przyszłym roku przyjedzie do nas ze swoją żoną – mówi Magdalena Górecka z urzędu miasta Krasnystaw. (kg)