Andrzej Pilipiuk w ChBP

Fundacja ,,Ku Przeszłości” oraz Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zapraszają 28 lutego o godz. 17.00 na spotkanie z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem. A. Pilipiuk znany jest głównie z opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza.

To popularny i ceniony autor literatury fantastycznej, wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla i nagrodzony w roku 2002 za opowiadanie „Kuzynki”. Prowadzący, Marek Farfos, podczas spotkania autorskiego z Andrzejem Pilipiukiem przedstawi laureatów III edycji konkursu literackiego „U nas za stodołą – spotkanie z duchem Bileluchem” i jednocześnie zaprosi do udziału w kolejnej, IV edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego na opowiadanie z gatunku fantasy, science-fiction lub horroru, którego fabuła rozgrywać się będzie w warunkach polskiej wsi. Wstęp na spotkanie wolny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Zenek: 24, 25, 26 lutego godz. 18.00, 20.45; 27, 29 lutego godz. 18.00; 28 lutego, 1 marca godz. 20.30 (ZORZA);
Superpies i Turbokot: 24, 25, 26, 27 lutego godz. 14.00, 16.00 (ZORZA);
DKF: Monos: 27 lutego godz. 20.45 (ZORZA);
Jumandji: Następny poziom: 28 lutego godz. 18.30; 29 lutego, 1 marca godz. 11.00, 13.30 (ZORZA);
Swingersi: 28 lutego godz. 18.30; 29 lutego godz. 16.00; 1 marca godz. 18.30 (ZORZA);
Bad Boy: 28, 29 lutego godz. 20.30; 1 marca godz. 16.00 (ZORZA).

Koncert Bimber Boys

28 lutego o godz. 19.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na spotkanie ze starymi, niezapomnianymi przebojami w akustycznych, autorskich aranżacjach w wykonaniu zespołu Bimber Boys. Tym razem artyści retro & folk band wcielą się w rolę sułtanów dancingu. Co to oznacza? Tego publiczność dowie się na koncercie, podczas którego obok piosenek z repertuaru: S. Grzesiuka, A. Awdiejewa, M. Fogga, W. Wysockiego, H. Williamsa i K. Krawczyka, usłyszy po raz pierwszy nowe autorskie utwory zespołu. Bilety w cenie 25 zł.

Dzień Kobiet w Leśniowicach

Wójt Gminy Leśniowice zaprasza 9 marca o godz. 17.00 do Domu Przyjęć „Słowianka” w Rakołupach Dużych na Gminny Dzień Kobiet. Wystąpią muzycy z zespołu „Vox” oraz gminne zespoły śpiewacze. Gwarantowany transport i poczęstunek. Potwierdzenie przybycia do 4: tel. nr 82 567 54 94.

Teatr OKO zaprasza na „Złodziejkę”

Dom Kultury w Rudzie-Kolonii (gmina Ruda-Huta) zaprasza 29 lutego o godz. 18.00 na premierę niezwykłego spektaklu pt. „Złodziejka”. Rezerwacja: tel. nr 573 292 666 lub 82 568 60 55. Trzeba się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. W dniu premiery będzie prowadzona zbiórka karmy dla zwierząt, która zostanie przekazana do Chełmskiego schroniska dla zwierząt. W związku z tym, w ramach wstępu organizatorzy proszą o dowolne opakowanie karmy dla zwierząt.

Dlaczego Złodziejka, skoro zawsze działa zgodnie z kodeksem swojej pracy? Czy zaprosić ją do domu? A co zrobić, gdy się wprosi lub zaskoczy nocą? Skoro Złodziejka działa zgodnie z prawem to, dlaczego Ci, którzy z nią współpracowali są przegrani? A może nazwanie jej Złodziejką jest krzywdzące?

Czy jesteśmy w stanie ją polubić? Dziwna z niej kobieta, szalona artystka, sympatyczna i życzliwa, a jednak budzi niepokój. Postrzega siebie jako postać delikatną, wrażliwą, dostrzega kolory, na które my ludzie nie zwracamy uwagi i choć ma stałą pracę, to jednak ciągle pozostaje złodziejką… czy zechcecie zaprzyjaźnić się z nią? Przekonacie się, gdy dowiecie się, kim naprawdę jest…

Scenariusz i reżyseria spektaklu: Marcin Woszczewski, Scenografia, kostiumy i rekwizyty: Marcin Woszczewski, Karolina Szwalikowska, Występuje: Karolina SzwalikowskaInspiracje: Markus Zusak – „Złodziejka Książek” (przekład – Hanna Baltyn), Muzyka: Edvard Grieg – „In the Hall of the Mountain King” – Fragmenty, Czas trwania: 25 min.

Koncert Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Chełmski Dom Kultury zaprasza 1 marca o godz. 18:00 na koncert „Panny Wyklęte” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na scenie usłyszymy takich wykonawców jak: Lilu, Mona, Marika, Halina Mlynkowa, Kasia Malejonek, Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers. Wygnanie. Walka. Tułaczka. Tęsknota. Od tych kilku słów można rozpocząć przedstawienie kolejnego wspólnego projektu Fundacji Niepodległości, Darka Malejonka i Maleo Reagge Rockers oraz czołowych wokalistek polskiej sceny muzycznej.

Płyta Panny Wyklęte „Wygnane” vol. 1, której premiera odbyła się w dniu 9.11.2014 roku to pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, która przybliży nam tematy zesłania, gdzie rodziny zostały zdziesiątkowane głodem, zimnem, chorobami, a także walkę za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknotę za Polską i zetknięcie z obcą kulturą, muzyką, klimatem… Jest to kolejny tak trudny fragment w naszej historii opowiedzianej tekstem i muzyką ku czci Roku Żołnierzy Tułaczy.

Już niebawem druga cześć tej muzyczno-historycznej podróży: Płyta Panny Wyklęte „Wygnane” vol. 2 Projekt PANNY WYKLĘTE to projekt, który powstał w 2013 roku ku pamięci Roku Żołnierzy Wyklętych. Jest kontynuacją projektu Morowe Panny. Ojcem artystycznym projektu jest Darek Malejonek i zespół Maleo Reggae Rockers, a wydawcą Fundacja Niepodległości.

W projekcie udzieliły się znakomite osobistości muzyczne sceny polskiej, które stworzyły przepiękne teksty i melodie; Ania Brachaczek, Gonix, Halina Mlynkova, Ifi Ude, Kasia Kowalska, Kasia Malejonek, Lilu, Marcelina, Marika, Mona, Paresłów, Anna Przybysz, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz. Darmowe wejściówki do odebrania w kasach ChDK i kina Zorza. Dla naszych Czytelników, którzy w środę, 26 lutego, zadzwonią do redakcji o godz. 12.00 mamy trzy podwójne wejściówki na koncert „Panny Wyklęte”.

Jesienne pejzaże

Pracownia plastyczna Color Wheel Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zaprasza na wystawę. „Jesienne pejzaże”. Prace wykonane techniką eco printu zachwycają oryginalnością, kolorystyką i subtelnością. Wystawa czynna do 5 marca w Galerii „Na Górce” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie przy ul. Pocztowej 41.

Wystawa malarska Artura Szczypika

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Artura Szczypika. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54 w dniach od 8 lutego do 24 marca w godzinach jej otwarcia. Artur Szczypik urodził się w Siedliszczu. Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej. Lubi fotografować pejzaże, one też są głównym tematem kompozycji, które później służą jako punkt wyjścia przy malowaniu obrazów. Uczestniczył w plenerach malarskich (Siedliszcze, Rejowiec ), brał udział w wielu wystawach zbiorowych (Chełm, Łęczna, Kock, Warszawa, Toruń). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu. Malarskie zainteresowania A. Szczypika oscylują wokół tradycyjnego pejzażu. Autor w technice olejnej przybliża swoje najbliższe otoczenie zazwyczaj w kompozycjach otwartych.

Koncert Sławka Uniatowskiego

Chełmski Dom Kultury zaprasza 27 marca o godz. 19.00 na koncert „The Best of” czyli wyjątkowy koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Wyjątkowe aranżacje oraz ciepły barytonowy głos sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci publiczności.Sławek Uniatowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista. Urodził się 11 maja 1984 roku w Toruniu, już jako pięciolatek rozpoczął przygodą z instrumentami klawiszowymi. Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek, współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Pod koniec 2008 roku założył zespół Uniatowski Project. Uniatowski jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Celine Dion czy Michaelem Buble. Ma na swoim koncie również współpracę z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Nat „King” Cole’a, Cheta Bakera czy Ellie Fitzgerald. Bilety w cenie 80-120 zł, do kupienia także na: EBILET.pl | biletyna.pl | kupbilecik.pl

Natchnienia… – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza do galerii Nova na cykl „Natchnienia…”, którego inspiracją stał się zachwyt nad malarstwem Madame Tamary Łempickiej i nurtem Art Deco. Autorka wystawy, Urszula Bedlińska, wybiera mniej znane obrazy Łempickiej i fragmemty tych prac odtwarza na płótnie, nadając im wiele cech własnego stylu. Zamysłem stworzenia cyklu była też chęć przybliżenia twórczości T. Łempickiej, jej oryginalnego, rzec by można kobiecego nurtu w sztuce, który święcił triumfy w okresie międzywojennym. Zauroczenie pięknem otaczającego krajobrazu i ukłon w stronę realizmu mistrzów pejzażu były impulsem do podjęcia prób tworzenia prac o takiej właśnie tematyce – powstało kilka obrazów w stylu m.in. M. Szczepaniaka i rosyjskich malarzy – często na podstawie akwareli, dzięki czemu udaje się uzyskać delikatny, subtelny efekt w obrazie olejnym niczym akwarela właśnie. Wystawę można oglądać do końca lutego br. Urszula Bydlińska – ur. w Siedliszczu w latach 70. XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, Kierunek Historia. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Teatr „Mały Książę”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 marca o godz. 17.00 na piękną, ponadczasową historię „Małego Księcia”, opowiedzianą różnymi, niespotykanymi technikami artystycznymi. Będzie to rodzinna wyprawa do świata Małego Księcia na wyciągnięcie ręki. Razem z Teatrem Piasku przeniosą się państwo w niezwykłą opowieść zaprezentowaną przez gwiazdy z wielkiego ekranu – programu „Mam Talent” – Tatianę Galistynę i VLODYR-a. Unikalne widowisko będzie malowane na żywo piaskiem, światłem, na wodzie oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting).

Te techniki wraz z grą aktorów, świateł i cieni pozwolą przenieść się w niezwykły świat Małego Księcia i zobaczyć wspaniałe widowisko artystyczne. Zwyciężczyni „Mam Talent” Tatiana Galityna na podstawie kultowej opowieści Mały Książę wg Antoine de Saint – Exupery rozpali serca zarówno dużych i małych widzów, pokaże inne oblicze sztuki i przypomni piękną opowieść, z która każdy jako dziecko miał okazję się zetknąć.

Dopełnieniem niezapomnianego, ponadgodzinnego show, jest przepiękna oprawa muzyczna, poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca nas na magiczną planetę Małego Księcia. Ta pełna ciepła opowieść nauczy dzieci ponadczasowych wartości i przypomni dorosłym o potędze prawdziwej przyjaźni. „Mały książę” to genialna opowieść dla całej rodziny, która więcej mówi o życiu, niż grube, uczone księgi. Spektakl polecany jest dla dorosłych oraz dzieci od 5-ego roku życia. Trwa 55 minut bez przerwy. Więcej informacji na temat tego wydarzenia na stronie teatrpiasku.pl. Bilety od 55 zł, dostępne również na www.teatrpiasku.pl

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Spielberg w KDF

W lutym Klub Dobrego Filmu ChBP ma jednego głównego bohatera, a w roli pierwszoplanowej występuje w nim jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich reżyserów – Steven Spielberg. Trwa retrospekcja filmów twórcy, który dał światu ET, dinozaury i kosmitów, ale także wzruszał „Listą Schindlera” czy „Szeregowcem Ryanem”. Seanse KDF w środy, w sali widowiskowej ChBP. Rozpoczynają się one o godzinie 18, a wstęp na nie jest jak zwykle jest wolny.

Koncert kabaretowy Artura Andrusa

7 marca br. o godz. 19.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na „Koncert kabaretowy” Artura Andrusa. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje chełmskiej publiczności swoje największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty „Sokratesa 18”. Album mówi o podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach własnych i cudzych, przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Usłyszymy m.in.: „Babę na psy”, „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Ciocię w gablocie”, czy „Szybciej, wyżej, mocniej”. Koncert będzie przeplatany wierszami, humorystycznymi komentarzami, ciekawymi anegdotami – zawsze na najwyższym poziomie. Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku.

Artysta przez wiele lat prowadził program ‘Powtórka z rozrywki’ w radiowej Trójce, występował również w serialu kabaretowym „Spadkobiercy” TV4 . Współpracuje ze „Szkłem Kontaktowym” w telewizji TVN24. Satyryk występuje na koncertach i festiwalach w całej Polsce. Jego recitale cieszą się dużą popularnością, a krążki sprzedają się w rekordowych ilościach. Do tej pory artysta nagrał pięć albumów, z których „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” pokryły się platyną. Arturowi Andrusowi podczas koncertów towarzyszą cenieni muzycy: Wojciech Scec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo. Bilety od 99 zł. Przed zakupem biletu należy zapoznać się z regulaminem bileterii oraz regulaminem Organizatora. Regulamin Organizatora dostępny na stronie: www.mua.com.pl