Aniołki z więzienia

Więźniów Zakładu Karnego w Chełmie poddano terapii pod nazwą „Aniołki”, która miała w nich zwalczać agresję i sprawić, aby poczuli się odprężeni i zadowoleni.

Chełmscy więźniowie na brak atrakcji narzekać nie mogą. Wychowawcy działu penitencjarnego – niczym odpowiedzialni rodzice wobec swoich dzieci – nie chcą, aby skazani tracili czas bezczynnie siedząc przed telewizorem, więc zachęcają ich do różnego rodzaju aktywności. Jest w czym wybierać. Więźniowie – w większości recydywiści, bo dla nich przeznaczony jest Zakład Karny w Chełmie – do dyspozycji mają bibliotekę, boiska do gry w piłkę siatkową i koszykową, siłownię. Mogą modlić się w kaplicy, szlifować języki obce, a nawet uczyć gry na gitarze. Do tego oferowana jest cała masa szkoleń i kursów, mających podnieść ich kwalifikacje zawodowe. Gdyby tylko więźniowie zechcieli wykorzystać je po wyjściu na wolność… Ostatnio funkcjonariusze Służby Więziennej w Chełmie ułożyli dla skazanych kolejny, autorski program resocjalizacji pod nazwą „Aniołki”. Miał na celu wyciszenie skazanych i pohamowanie ich agresji. Oparty jest na tzw. koncepcji arteterapii, bazującej na sztuce i terapii. Skazani wykonywali rękodzieła: lepili i malowali aniołki, misie, koty i inne zwierzątka. Na stronie internetowej SW czytamy: „Arteterapia polecana jest przede wszystkim osobom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz tym, którzy chcą poznać swoje uzdolnienia, a przede wszystkim samego siebie… Arteterapia pozwala na inne spojrzenie na siebie i otaczający świat… Dzięki takim zajęciom skazany rozładowuje napięcie, jest zrelaksowany, spokojny i zadowolony…”. Rękodzieła skazanych zostały przekazane na cele charytatywne, a pieniądze z ich sprzedaży pomogą chorym dzieciom.
– Wytwory twórczości artystycznej skazanych przekazaliśmy na cele charytatywne do Biura Promocji Gminy Chełm-Pokrówka na IX Festyn „Dzieci Dzieciom”, którego celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych Lubelskiego Hospicjum Małego Księcia w Lublinie oraz Stowarzyszeniu Tak Nie Wiele – informuje por. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Chełmie. (mo, fot. Zakład Karny w Chełmie)