Anonimowość na życzenie

Pijaństwo na klatkach schodowych, podejrzenia, że sąsiad para się przemytem, nieprawidłowe parkowanie, sąsiedzkie kłótnie – sygnały o tego typu problemach często docierają do „Nowego Tygodnia”. Wielu chełmian nie chce dzwonić z tym na policję, bo obawia się, że będą musieli podać swoje dane, a w konsekwencji wyda się, przez kogo sprawa wyszła na jaw. Chełmscy policjanci zapewniają jednak, że zgłoszenie może być anonimowe.

– Policjant nie może zmusić zgłaszającego do podania swoich danych osobowych – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Chełmie. – Jeśli ktoś nie chce nie musi podać swoich personaliów, chyba, że chce występuje w charakterze poszkodowanego i zamierza złożyć oficjalne zawiadomienie. Zgłoszenia anonimowe dotyczą różnego rodzaju wykroczeń na przykład nieprawidłowego parkowania, konfliktów sąsiedzkich, spożywania alkoholu na klatkach schodowych. Policja podejmuje interwencję i sprawdza tego typu sygnały.
Nie wiadomo, ile konkretnie jest anonimowych zgłoszeń na policji, bo takich statystyk mundurowi nie prowadzą. Za to wraz z rozwojem technologii, przybywa narzędzi, umożliwiających anonimowe zgłaszanie zagrożeń.
– Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, a także na stronach komend powiatowych można w łatwy sposób skorzystać z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, gdzie każdy może zgłosić zagrożenie – mówi st. sierż. Kamil Karbowniczek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Należy pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Na naszej stronie internetowej funkcjonują również inne formy zgłoszenia interwencji, między innymi: – „Niebieska E-Skrzynka”. Ma ona na celu swobodny, nieskrępowany dostęp dzieci i młodzieży do instytucji zajmujących się problematyką patologii społecznych. W przypadku zagrożenia dla życia i zdrowia pozwoli to na natychmiastową reakcję odpowiednich służb, a zgłoszenia będą na bieżąco monitorowane, dzięki czemu żadna wiadomość nie pozostanie bez reakcji policji. Jest też zakładka „Mail do dyżurnego”. Po kliknięciu w nią, otworzy się okienko, w którym będziemy mogli wpisać zgłoszenie i wysłać je na policję. (mo)