Apartamentowiec czy dom seniora?

Mimo sprzeciwu sąsiadów i wielu kontrowersji budowa trwa

Budynek powstający na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest zdaniem lubelskich śledczych niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Do wojewody trafiło właśnie pismo z Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe dotyczące postępowania, prowadzonego w tej sprawie od maja 2017 r.


– Czekamy na dokumenty, które lada dzień mogą nadejść z Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wystąpiliśmy o to 18 grudnia – mówiła w piątek, 5 stycznia Małgorzata Tatara z biura prasowego wojewody Przemysława Czarnka.
Sprawie możliwości popełnienia przestępstwa budowlanego na LSM przyjrzeć się ma wojewoda. Lubelska prokuratura postuluje unieważnienie wydanego pozwolenia na budowę dla komercyjnego bloku powstającego w centrum osiedla Sienkiewicza. Mieszkańcy tego osiedla, zrzeszeni w komitecie protestacyjnym, od początku zwracali uwagę na nieprawidłowości przy budowie. To oni zawiadomili prokuraturę. – Według miejscowego planu zagospodarowania to jest teren przeznaczony pod budownictwo socjalne, więc powinien tu powstać budynek użyteczności publicznej, taki jak dom rencisty, przychodnia, hospicjum, a spółdzielnia, choć dostała na tej podstawie pozwolenie na budowę, stawia zwykły budynek wielorodzinny z komercyjnymi mieszkaniami – przekonywali. Tymczasem prace budowlane na Sienkiewicza są już mocno zaawansowane. Mieszkańcy liczą jednak na interwencję wojewody i zatrzymanie kontrowersyjnej inwestycji. (EM.K.)