Aqua Lublin pękała w szwach

Blisko 1100 młodych pływaków rywalizowało w miniony weekend w Aqua Lublin w zawodach Otylia Swim Cup, organizowanych przez Fundację Otylii Jędrzejczak.

– Otylia Swim Cup w Lublinie to już właściwie tradycja, bo jesteśmy tutaj już po raz kolejny, a nasze zawody cieszą się coraz większą popularnością. To zawody, które mają uczyć szacunku do siebie, zasad fair play i mają być dobrą zabawą. Każde dziecko wyjeżdża z Lublina z pakietem, który otrzymuje od fundacji – mówi o imprezie Otylia Jędrzejczak, najlepsza w historii polskiego pływania zawodniczka, była mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata, a od ubiegłego roku prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Kolejny raz Otylia Swim Cup miał charakter międzynarodowy, bo do Lublina, oprócz najbardziej utalentowanych pływaków, przyjechała także liczna grupa zawodników z Ukrainy, która przed wojną uciekła do Puław, Gdańska i słowackiego Preszowa. – To nasze rekordowe zawody pod względem liczby, ale chętnych było znacznie więcej. Cieszy mnie to niesamowicie, bo Lublin pływaniem stoi. Oprócz zawodników z całego kraju, na lubelskiej pływalni startuje rekordowa liczba zawodników z Ukrainy. Zawodnicy z Ukrainy od kilku lat startują w naszych zawodach, ale oczywiście z wiadomych względów zainteresowanie tegoroczne jest znacznie większe – dodaje mistrzyni.

W zawodach zawodnicy i zawodniczki w wieku od 8 do 15 lat rywalizowali na dystansach od 50 do 200 m w stylach dowolnym, klasycznym, motylkowym i grzbietowym. Na najlepszych, czekały puchary i przepiękne medale.

– Nas przede wszystkim cieszy, że po pandemii COVID-19 możemy wystartować już w pełnym wymiarze. Cieszę się, że współpraca z Otylią Jędrzejczak i jej fundacją wpisała się na stałe w rytm funkcjonowania naszego miasta. To świetnie łączy się z Europejską Stolicą Młodzieży, bo Lublin otrzymał taki tytuł i w 2023 roku będziemy go celebrowali. Rekord frekwencji zawodników z Lublina, ale z całego kraju i Ukrainy pokazuje, że jest ogromny popyt na pływanie i młodzi ludzie tęsknią za aktywnością – dodaje Jakub Kosowski, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Lublin, który współfinansującego 8. edycję Otylia Swim Cup. MAG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here