Armenia na 3 obiektywy

Zdjęcia Jerzego Montusiewicza, Stanisława Skomry oraz Urszuli Ziniewicz pokazujące współczesny obraz kultury Ormian można zobaczyć na wystawie w Politechnice Lubelskiej. Ekspozycja czynna jest do 28 lutego br. w holu Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (tzw. „Rdzewiak”).


Wystawa składa się z ponad 70 zdjęć rozmieszczonych na 44 planszach. Prezentują one obiekty sakralne (kościoły i chaczkary – jedyne w swoim rodzaju kamienne krzyże, obecne tylko w kulturze ormiańskiej), górskie krajobrazy oraz ludzi w ich codziennym życiu. Nie brakuje fotografii dokumentujących również najważniejsze wydarzenia o charakterze duchowym: chrzest, ślub, błogosławieństwo i modlitwę.

– Armenia to niezwykły kraj, który jako pierwszy w roku 301 przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Pomimo ciągłych najazdów dzięki kulturze i świadectwom spisanym za pomocą własnego alfabetu, opracowanego w 405. roku zachował wiarę, tradycje i zwyczaje. Niepodległe państwo Ormianie utracili ostatecznie w XVII wieku, a wielu z nich jako kupcy osiedliło się w chrześcijańskiej Europie. Mieszkali również na terenach Rzeczypospolitej Polskiej jako nasi sąsiedzi – mówi prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Autorzy zdjęć reprezentują różne profesje, ale mają wspólną pasję – fotografowanie i ciekawość świata. Poznali się w 2014 roku i przez kolejne 2 lata wspólnie podróżowali, pogłębiając wiedzę o historii, kulturze i dziedzictwie Ormian.

Fotograficzną ekipę tworzą: Jerzy Montusiewicz – informatyk, pracownik naukowy Politechniki Lubelskiej, przewodnik górski, znawca Karpat i Dolomitów, współorganizator wypraw naukowych do państw Azji Centralnej poświęconych digitalizacji 3D obiektów z obszaru Jedwabnego Szlaku i przeniesienia ich w świat cyfrowy; Stanisław Skomra – lekarz, gastrolog dziecięcy, pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, pasjonat fotografowania owadów i pająków w ich naturalnym środowisku, autor trzech wystaw w MDK nr 2; Urszula Ziniewicz – z urodzenia i wyboru koszalinianka, zawodowo od ponad 20 lat związana z bankowością, miłośniczka kultury Kaukazu, zakochana w Gruzji. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here