Artyści zjechali do Świerż

W sobotę zakończył się piąty plener rzeźbiarsko-malarski „Kultura i Sztuka nad Bugiem”. Jak co roku odbywał się na rynku w Świerżach (gmina Dorohusk).

Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej. W tym roku wydarzenie miało charakter międzynarodowy. Zza wschodniej granicy przybyło nań pięciu ukraińskich artystów – trójka rzeźbiarzy i dwoje malarzy. Plener patronatem honorowym objął Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak. Podsumowanie wydarzenia odbyło się w sali spotkań Stowarzyszenia, wśród gości był m.in. poseł Krzysztof Grabczuk. Częścią przedsięwzięcia były także warsztaty plastyczne dla najmłodszych, które odbywały się w miejscowej szkole podstawowej.

W plenerze wzięli udział lokalni artyści.

Piękne ikony pisał Janusz Woliński z Włodawy, rzeźby wykonał Rafał Jankowski ze Świerż, wyszywane obrazy – Krystyna Jankowska ze Świerż, wyroby strugane – Andrzej Suchocki ze Świerż, obrazy namalował Piotr Śmiech z Woli Uhruskiej, obrusy – Anna Śmiech z Woli Uhruskiej, obrazy – Danuta Mozołowska-Haciuk z Hańska, wyroby z włóczki – Ewa Kozaczuk ze Świerż. Rzeźbę przygotował też najmłodszy uczestnik pleneru, 7-letni Gabriel Albiniak ze Świerż. Wszystkie dzieła można oglądać w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here