Artystka, radna, sołtyska

W cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie” – Barbara Dzikowska. Mieszkanka Maziarni jest radną, sołtysem, a oprócz działalności społecznej pasjonuje się rękodziełem.

Cykl „Cudze chwalicie swojego nie znacie” prowadzony jest przez Gminne Centrum Kultury w Żmudzi. W najnowszej odsłonie prezentuje Barbarę Dzikowską, urodzoną w Chełmie, a od lat mieszkającą w Maziarni. Pani Barbara aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym gminy Żmudź. Jest radną gminy i sołtysem Maziarni. W tym roku założyła we wsi koło gospodyń wiejskich. Pasjonuje się też rękodziełem. Tę przygodę rozpoczęła 17 lat temu od nauki szydełkowania i robótek na drutach.

Najpierw wyszywała proste wzory na domowych firankach. Z biegiem czasu jej dorobek twórczy powiększał się o trudniejsze i bardziej kunsztowne prace: serwety, ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne oraz obrazki wykonane haftem krzyżykowym. Prezentowane są one podczas dożynek, gminnych i powiatowych i innych lokalnych imprez. Ponadto, pasieka pani Barbary też wzbudza zainteresowanie, bo jest bajkowa. Każdy ul jest oryginalny, niepowtarzalny i ręcznie przez nią pomalowany. (opr. mo, fot. UG Żmudź)