Atrakcje dla ponad 7000 dzieci

10 czerwca ruszają zapisy na atrakcje w ramach tegorocznej akcji „Lato w Mieście”. Z oferty będzie mogło skorzystać ponad 7000 dzieci. Do wyboru są półkolonie, zajęcia sportowe, warsztaty turystyczne, kulinarne czy artystyczne.


Szczegółowy program znajduje się na stronie lato.lublin.eu, tam podane są zasady zapisów i wiek dzieci. Ciekawa jest oferta półkolonii, które w tym roku organizuje szesnaście lubelskich instytucji., m.in. domy kultury.

Zlokalizowana w centrum miasta przy ulicy Peowiaków Spółdzielnia Socjalna „Kargusek” zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na półkolonie ze sztuką, sportem i nauką. W planach są dwa turnusy: pierwszy: 22-26 lipca (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8.00 – 16.00 i drugi: 29 lipca – 2 sierpnia (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8.00-16.00. Szczegóły dotyczące wolnych miejsc pod numerem telefonu 722 11 75 11. Ciekawszym pomysłem są półkolonie kynologiczne, czyli zajęcia „My i psy” dla dzieci w wieku 6-11 lat. Przewidziano m.in. kontakt z psami, wizyty w salonie groomerskim czy lecznicy dla zwierząt. Terminy w lipcu, koszt do 430 złotych.

Półkolonie organizuje Fundacja Karuzela Aktywności – tel. 509 452 187. Bezpłatne półkolonie organizuje z kolei Fundacja Lokalni Coolturalni (dzieci w wieku 8-12 lat). Terminy zajęć: 1-5 lipca (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8.00-15.00 – wymagana jest znajomość angielskiego na poziomie podstawowym. Zapisy: od 10 czerwca w godzinach 13.00-18.00 telefonicznie pod numerem: 730 803 907 lub osobiście w lokalu szkoły Non Stop English przy ul. Dziewanny 3/2a w Lublinie w godzinach 15.00-19.00.

Zajęcia sportowe

Uczniowski Klub Sportowy Żegluj w Lublinie zaprasza w lipcu dzieci i młodzież na warsztaty żeglarskie nad Zalew Zemborzycki połączone z warsztatami fotograficznymi i wycieczkami rowerowymi. Zapisy: od dnia 10 czerwca od godziny 12.00 drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.zegluj.lublin.pl (koszt 180 zł). Cyrkowe zajęcia sportowe w filiach MBP poprowadzi Fundacja Inside Out (dzieci w wieku 8-12 lat). Zapisy od 10 czerwca telefonicznie/osobiście/drogą elektroniczną w miejscu warsztatów (bezpłatne).

Szczegółowe informacji u organizatora pod numerem telefonu: 518-497-458 i na stronie http://fundacjainsideout.pl/. Z kolei Fundacja „Kotwica” zaprasza dzieci w wieku 8-14 lat na bezpłatne warsztaty piłki nożnej pod nazwą „Wakacje na Tatarach”. Zapisy: od 10 czerwca poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem. Zajęcie będą odbywały się od 29 lipca do 2 sierpnia w godzinach 9.00 – 13.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie, przy ul. Kresowej 1.

Latem będzie można również popływać na kajakach – Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA zaprasza na zajęcia „Letnia przystań kajakowa” (dzieci 8-12 lat). Turnusy w czerwcu i lipcu, koszt 20 zł od dziecka. Zapisy: od 17 czerwca do 21 lipca w godzinach 9.00-15.00. Informacje i zgłoszenia pod numerem telefonu 796 246 385 lub letniaprzystankajakowa@wp.pl.

Wakacje i wycieczki

Letni czas to też dobra okazja, by poznać Lublin, np. w trakcie miejskiej gry, którą w dniach 25 czerwca i 29 sierpnia bezpłatnie organizuje „LUBLublin”. Zapisy: od 10 czerwca drogą elektroniczną: e-mail: przewodnik-lublin@wp.pl. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przy ulicy Bernardyńskiej zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na bezpłatne zajęcia. W programie od poniedziałku do piątku każdego dnia: wycieczki, spotkania, filmy, zajęcia plastyczne, gry planszowe, zajęcia relaksacyjno-rozwojowe.

Zapisy od 10 czerwca do wyczerpania miejsc po wypełnieniu i dostarczeniu do sekretariatu placówki w godzinach 9.00-16.00 karty uczestnika (karta do pobrania ze stronywww.mdk2.lublin.pl lub osobiście w placówce). Nieco młodsze dzieci, od 6 do 13 lat, mogą wziąć udział w zajęciach pod nazwą „Czarodziejski Kufer Babci II”, w których animatorami będą seniorzy. Termin: 1 lipca – 5 lipca w godzinach 10.00 – 14.00.

Zajęcia w dzielnicach i instytucjach kultury

Pólkolonie, warsztaty i zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży jak co roku organizują również dzielnicowe domy kultury. Np. DDK „Bronowice” zaprasza w lipcu dzieci do udziału w czterech tygodniowych turnusach organizowanych w Domu Kultury i jego filiach oraz w jednym turnusie filmowym. Podobne atrakcje organizuje tez DK „Czuby Południowe” (zajęcia przyrodnicze i ekologiczne) czy PTM Lublin i Dom Kultury „Kalinowszczyzna” RSM „Motor”, organizujący cztery turnusy zajęć plastycznych. W wakacje nie warto omijać lubelskich instytucji kultury, które także przygotowały atrakcje w ramach „Lata w mieście”.

W lipcowe i sierpniowe niedziele niehandlowe na placu Litewskim działać będzie miasteczko zabaw dla całych rodzin. Tuz obok, na Placu im. Lecha Kaczyńskiego przed Centrum Kultury, letnią działalność wznowi Centralny Plac Zabaw. Centrum Kultury przez całe wakacje zaprasza także do Rezerwatu Dzikich Dzieci. Wstęp do ścisłego rezerwatu mają dzieci między 7. a 15. rokiem życia. Na młodszych czeka w strefie buforowej kuchnia błotna, piaskowa plaża, ogródek czy majsterkownia.

Galeria Labirynt przygotowała za symboliczna złotówkę zajęcia związane ze sztuką współczesną czy warsztaty o pięknie ilustrowanych książkach i zajęcia sensoryczne. Lubelskie Muzeum na Zamku zaprasza do udziału w zajęciach edukacyjnych w swoich wnętrzach i na wystawach w poszczególnych oddziałach. Będzie to np. wspólne przebieranie się w stroje z epoki i układanie wielkich puzzli z obrazem Matejki „Unia lubelska”.

Dworek Wincentego Pola organizuje „Podróże Wincentego Pola po kraju w świat wiedzy, w przeszłość, w ślad za Pieśnią o ziemi naszej”. W planach słuchanie muzyki z metalowej płyty polifonu, pisanie listów i robienie origami. Muzeum Historii Miasta Lublina prowadzić będzie pokazy multimedialne i warsztaty plastyczne poświęcone zabytkom Lublina, które zniknęły z mapy Lublina.

Lato z organizacjami pozarządowymi i bibliotekami

W upalne dni lubelskie filie MBP zamieniają się w miejsca dobrej zabawy. Poszczególne odziały organizują różnorodne zajęcia, np. MBP nr 17 przy ul. Przyjaźni zaprasza na zajęcia literacko-plastyczne oraz zabawy inspirowane fabułą książek czy wakacyjne malowanie na chodniku. Filia nr 38 organizuje zajęcia poświęcone unii lubelskiej a wakacje w Filii 2 przebiegną pod hasłem nietypowych świąt, których nie ma w zwykłym kalendarzu, np. dzieci z okazji Dnia Architektury stworzą Miasto Przyszłości.

Działające w Lublinie fundacje i organizacje pozarządowe również chcą w ramach „Lata w Mieście” wypełnić dzieciom i młodzieży czas wolny. Fundacja Hesperos zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat do filii nr 26 MBP przy ul. Leonarda 18 na bezpłatne spotkania m.in. z kuchniami świata, kuglarstwem czy Harrym Potterem.

Stowarzyszenie „Gang Poszukiwaczy Szczęścia” zaprasza dzieci w wieku 6-11 lat na zajęcia plastyczne, ruchowe, rękodzielnicze. Z kolei Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA organizuje letnie warsztaty rekreacyjno-sportowe w swojej bawialni przy ul. Prusa. Latem działać będą również szkolne baseny i niektóre stołówki, otwarte mają być także szkolne orliki.

Pełna oferta, zasady uczestnictwa i terminy zajęć, warsztatów oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.lato.lublin.eu

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here