Autobusy na wakacjach

Formalnie od czwartku, 20 czerwca, wejdzie w życie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej. W praktyce zmiany odczujemy dzień później ze względu na to, że w czwartek jest Boże Ciało i autobusy będą jeździć według świątecznego rozkładu. W czasie wakacji będą kursować rzadziej, zmienione zostaną też trasy niektórych linii.


– Na głównych liniach komunikacyjnych częstotliwość kursowania będzie wynosić 20 minut w dzień powszedni (w czasie roku szkolnego zazwyczaj wynosi 15 minut – przyp. aut.), 30 minut w soboty i 50 minut w niedziele. Tegoroczne wakacyjne rozkłady jazdy zostały zbudowane na bazie tych z ubiegłego roku – tłumaczy Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego.

W związku z oddaniem do użytku skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną i oddaniem przedłużenia ulicy Dywizjonu 303 zmienione zostaną trasy niektórych linii (szczegóły na stronie www.ztm.lublin.eu). W soboty, niedziele i dni świąteczne zawieszone zostaną kursy linii nr 54, 70, 152 i 154. Z kolei od nocy z 20 na 21 czerwca co godzinę kursować będzie komunikacja nocna.

Zmiany będą dotyczyć tez obsługi Zalewu Zemborzyckiego. W soboty, niedziele i dni świąteczne wybrane kursy linii numer 1, 15 i 21 zostaną wydłużone do pętli „Dąbrowa”. Przez cały tydzień wydłużone zostaną do niej kursy linii 37. W soboty, niedziele i dni świąteczne do pętli „Żeglarska” wydłużone zostaną też wybrane kursy linii nr 6, autobusy linii nr 8 będą obsługiwane niskopodłogowymi przegubowcami.

Utworzone zostaną cztery nowe przystanki: „Smoluchowskiego NŻ” – w rejonie skrzyżowania ul. Smoluchowskiego i ul. Wrotkowskiej, „Wyścigowa szkoła – na ul. Wyścigowej w rejonie Zespołu Szkół nr 3, „Wyścigowa 03” – na ul. Wyścigowej w kierunku Wrotkowskiej i „Klub jeździecki 04” – na ul. Lubelskiego Lipca 80.

Zmiany dotyczą trasy linii numer 36. – Od 20 czerwca linia zostanie skierowana w obu kierunkach przez teren Strefy Ekonomicznej na Felinie i będzie kursować ulicami: … – Witosa – Pancerniaków – Plewińskiego – Braci Krausse – Vetterów – Doświadczalna – Felin. Do czasu otwarcia wiaduktów na ul. Grygowej kurs linii o godz. 6:13 z przystanku os. Choiny w dalszym ciągu realizowany będzie przez ul. Chemiczną – tłumaczy J. Góźdź.

Zmienione zostaną też nazwy niektórych przystanków: „PTHW NŻ” na „Rolna Osada NŻ”, „Zemborzycka Zespół Szkół” na „ZSTK”, „Klonowa” na „Mazowieckiego”, „Smoluchowskiego” na „Skwer Borowiczan”, „Kryształowa NŻ” na „Kryształowa”. W ostatnim przypadku status przystanku zostanie zmieniony na stały, czyli autobusy będą się tam zatrzymywać „niezależnie od woli pasażerów”.

Grzegorz Rekiel