Awans radnego

Zmiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nowym p.o. wiceprezesa w centrali ARiMR w Warszawie został dotychczasowy dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, Arkadiusz Szymoniuk. Zwolnione przez niego miejsce w Lublinie zajął dotychczasowy zastępca, radny sejmiku wojewódzkiego Marek Wojciechowski.
Nieoficjalnie wiadomo, że głównym zadaniem Arkadiusza Szymoniaka będzie dokończenie weryfikacji dotowania ze środków unijnych grup producenckich w okresie, gdy Agencją kierowali jeszcze ludowcy. PiS zapowiadało, że szybko rozliczy wydatkowanie tych środków i ujawni liczne nieprawidłowości w tym zakresie, ale póki co tylko w Lubelskiem toczy się w tej sprawie prokuratorskie śledztwo (prokuratura zarzuca m.in. obecnemu marszałkowi, że w czasie, kiedy był wicemarszałkiem odpowiedzialnym za rolnictwo, nieprawnie przyznano dotacje kilku grupom producenckim), a o innych sprawach wbrew zapowiedziom PiS nie słychać. Awans doświadczonego lubelskiego urzędnika ma pomóc w przyspieszeniu ujawniania innych – zdaniem PiS nielegalnie – przyznawanych dotacji.

Zanim marszałkiem – został dyrektorem

Miejsce Szymoniuka w oddziale ARR w Lublinie zajął – bez zaskoczenia, jego zastępca, Marek Wojciechowski, jeden z najaktywniejszych w tej kadencji radnych województwa z ramienia PiS. Swoją rolę również widzi on przede wszystkim we wdrażaniu założeń polityki rolnej rządu, ale i w naprawie sytuacji na lubelskiej wsi, zdaniem PiS – zaniedbanej pod rządami PSL. – To kolejne duże wyzwanie na mojej drodze zawodowej. Będę kontynuował linię wytyczoną dotychczas wspólnie z dyrektorem Szymoniukiem w kwestii m.in. uporządkowania problemów związanych z grupami producenckimi, które zafundował nam PSL: „Będziemy wspierać rolników, w tym głównie sadowników, poszkodowanych z tytułu rosyjskiego embarga. Ponadto właśnie zakończyliśmy nabór na wsparcie dla systemów jakości. Skupiamy się również na promowaniu zdrowej, polskiej żywności – także za granicą. Będę nadal zachęcał szkoły z całego regionu, żeby kontynuowały lub przystępowały do realizowanych przez nas programów: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Szklanka Mleka”. Cieszy również awans dyrektora Szymoniuka do Warszawy. To poważne wzmocnienie dla regionu. To kolejna osoba, która będzie, tym razem reprezentować interesy lubelskich i polskich rolników w Centrali ARiMR – podsumowuje Wojciechowski. TAK