Awaria pod piwnicami

fot. archiwum

Na pl. Łuczkowskiego doszło do awarii wodociągowej. W porę zlokalizowano przeciek i woda nie wyrządziła większych szkód w zabytkowych podziemiach. Ale to kolejny dowód na to, że trzeba o nie jak najszybciej zadbać.

Podziemne korytarze kredowe rozciągające się pod chełmską „starówką” to cenny zabytek. Od lat zwraca się uwagę na zagrożenia związane z tym szczególnym miejscem, w którym od średniowiecza chełmianie eksploatowali złoża kredy. W przeszłości zdarzały się tu już katastrofy budowlane (zapadła się ściana kamienicy, a kilka lat później także ciężarówka).

Zagrożeniem dla zabytkowych piwnic jest ruch samochodowy, ale też przeciekanie. Od lat, gdy padają ulewne deszcze, zarządcy podziemi drżą, aby woda nie przedostawała się do zabytkowych korytarzy. Nieraz zdarzało się, że w najbardziej zagrożonych miejscach rozkładano folie i gąbki zbierające wodę. Ostatnio znowu pracownicy podziemi przeżyli chwile grozy, bo na pl. Łuczkowskiego doszło do awarii wodociągu.

– Awaria została zauważona przez pracowników podziemi bardzo szybko i natychmiast została zgłoszona do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – informuje Biuro Prasowe UM Chełm (podziemiami zarządza podlegający ratuszowi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji). – Pracownicy detekcji sieci wodociągowej MPGK za pomocą specjalistycznych urządzeń lokalizacyjnych znaleźli przeciek, zamknęli ujęcie wody i sprawnie usunęli awarię. Wyciek nie spowodował szkód w podziemiach kredowych.

Ta sytuacja dowodzi, że, aby podziemia zostały zachowane i nadal mogli zwiedzać je turyści należy o nie zadbać. Zabezpieczenie i częściowe udostępnienie zabytkowych piwnic zakłada przygotowany przez chełmskich urzędników i wprowadzony do Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego projekt rewitalizacji pl. Łuczkowskiego z przyległymi uliczkami. O dotację na to zadanie z Regionalnego Programu Operacyjnego ratusz zamierza aplikować na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, prace rozpoczęłyby się najwcześniej na przełomie 2020 i 2021 roku. Projekt obejmuje uporządkowanie i zagospodarowanie „chełmskiej starówki”, w tym, oprócz zabezpieczenia zabytkowych piwnic: przebudowę wejścia i wyjścia z podziemi kredowych; remont placu i ulic polegający na przełożeniu i uszczelnieniu nawierzchni jezdni wraz z budową/przebudową infrastruktury technicznej; remont chodników; wymianę słupów i opraw oświetlenia ulicznego; wprowadzenie nowych elementów małej architektury; wprowadzenie zmiany organizacji ruchu w tym montaż stałych elementów z tym związanych, utworzenie bezpiecznych przestrzeni miejskich wyłączonych z ruchu kołowego; przeprowadzenie badań archeologicznych, remont studni; rozwój i uatrakcyjnienie miejskich terenów zielonych w ścisłym centrum miasta; częściowe odtworzenie dawnych murów obronnych. Najbardziej spektakularną częścią projektu miałaby być odbudowa ratusza miejskiego. (mo)