Bądź sobie szefem i prowadź własną firmę

Fundusze Europejskie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 to środki, po które chętnie sięgają osoby młode, chcące założyć własną firmę. W ramach programu PO WER mogą liczyć na pomoc w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Oferowane wsparcie obejmuje dotacje na utworzenie firmy oraz szkolenia i doradztwo umożliwiające uzyskanie niezbędnej wiedzy osobom, które chcą postawić swoje pierwsze kroki w biznesie.

Dla kogo dotacja POWER?

O środki unijne w ramach PO WER może się starać osoba w wieku 18-30 lat, która w ciągu ostatniego roku nie miała działalności gospodarczej. Największe szanse mają osoby, w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, w tym w szczególności osoby, które nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, tzw. młodzież kategorii NEET.

Jaką kwotę dotacji możesz dostać?

Wysokość dotacji jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia i wynosi maksymalnie do 6-ciokrotności wynagrodzenia (zazwyczaj przyznawana jest w wysokości ok. 24 tys. zł).

Gdzie szukać dotacji z POWER?

Bezzwrotne dotacje udzielane są przez urzędu pracy z województwa lubelskiego (Miejski/Powiatowy Urząd Pracy) Dotacja udzielana na rozpoczęcie działalności gospodarczej to środki przeznaczone wyłącznie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Proces pozyskania dotacji na start w ramach POWER to kilka etapów:

  1. Przygotowanie i złożenie dokumentacji (wniosku, biznesplanu)
  2. Pozytywna decyzja w sprawie przyznania dotacji
  3. Podpisywanie umowy
  4. Realizacja i rozliczenie dotacji

Mamy to. Sięgnęliśmy po swoje marzenia!

2 926 udzielonych dotacji
na rozpoczęcie działalności gospodarczej
w ramach POWER w latach 2014 – 2018

„Otrzymane dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło mi stworzyć od podstaw firmę Max-Rolety, którą teraz prowadzę wspólnie z mężem. Nasza firma zajmuje się dystrybucją szeroko rozumianych okiennych systemów osłonowych: rolet, żaluzji, plis, markiz, bram garażowych, moskitier.”
Agata Dudkiewicz –współwłaścicielka firmy Max-Rolety w Lublinie

 

„Dzięki dotacji mogę realizować i rozwijać swoją pasję. Studiując całkiem inny nie związany z fryzjerstwem kierunek studiów postanowiłam zrobić jednocześnie studium fryzjerskie…. po skończeniu studiów, studium, odbyciu stażu i chwili pracy w zawodzie stwierdziłam, że marzeniem jest własny salon fryzjerski. A teraz dzięki dotacji prowadzę swój własny salon.”
Monika Gzik – właścicielka salonu fryzjerskiego w Biłgoraju – TWÓJ STYL Monika Gzik


Materiał wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego