Bajkowóz wiezie radość i inspiracje

Kolejny bajkowóz w lubelskim szpitalu – fundacja Serdecznik już po raz drugi przekazała chorym dzieciom w Lublinie mobilną bibliotekę pełną ukrytych skarbów.


Wypełniony nowymi książkami bajkowóz na stałe trafił na Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Neuropsychiatrycznym przy ul. Abramowickiej. Fundacja Serdecznik w ramach programu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” przekazuje szpitalom w całej Polsce mobilne biblioteki, tzw. bajkowozy, w których dzieci znajdą pasjonujące lektury oraz zabawki.
Pierwszy bajkowóz, zaprojektowany jako kolorowa kamieniczka na kółkach, którą można postawić przy łóżku chorego, trafił do Lublina w listopadzie ubiegłego roku. Codziennie cieszą się z niego mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. W każdym wozie jest blisko 100 wartościowych publikacji m.in. seria o Albercie Albertsonie, seria „Felix Net i Nika” czy „Miasteczko Mamoko”. Oprócz książek na małych pacjentów czekają też zabawki i akcesoria poukrywane w schowkach, m.in. stare mapy i lupy zachęcające dzieci do uruchomienia wyobraźni. – Za pomocą książek przenosimy dzieci w świat marzeń i przygód, a także pokazujemy, w jaki sposób mogą radzić sobie na wzór książkowych bohaterów, z różnymi problemami – wyjaśnia Jarosław Leciejewski z Fundacji Serdecznik. – Od początku trwania projektu przekazaliśmy już 50 bajkowozów. Jeszcze w maju dwa kolejne zostaną przekazane szpitalom w Łodzi oraz Lublińcu – dodaje. (EM.K.)