Za woltę podczas głosowania nad wyborem starosty chełmskiego troje członków PiS miało zostać wyrzuconych z partii. Tymczasem nie wiadomo czy formalnie do niej należą – twierdzi Ryszard Madziar, pełnomocnik PiS na powiat chełmski.
Po ostatnich wyborach samorządowych zanosiło się na rewolucję i mogło dojść do zmiany władzy w powiecie chełmskim. Opozycja, która wprowadziła do powiatu dziewięciu (na dziewiętnastu) radnych dogadała się z Ryszardem Madziarem, pełnomocnikiem PiS w powiecie chełmskim i głosowała za jego kandydaturą na starostę chełmskiego. Ale przez woltę czwórki radnych PiS, która zagłosowała wbrew rekomendacji własnej partii, nie doszło do zmiany władzy. Dzięki tym głosom powiat chełmski może pochwalić się starostą i wicestarostą z zarzutami prokuratorskimi, aktem oskarżenia i procesem sądowym.
Po przegranym głosowaniu R. Madziar zapowiadał wyrzucenie „zdrajców” z partii. Napisał wówczas w oświadczeniu: „Pragnę poinformować mieszkańców Powiatu Chełmskiego oraz członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, że radni Jerzy Kwiatkowski, Piotr Szymczuk, Bogusław Kudyba oraz Elżbieta Wiorko, którzy uzyskali mandaty radnych startując z list Prawa i Sprawiedliwość, podczas sesji Rady Powiatu Chełmskiego, wbrew rekomendacjom Zarządu Wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości, podczas głosowania, poparli na Starostę Chełmskiego Piotra Deniszczuka. Zarząd Wojewódzki PiS rekomendował, aby budować szeroką koalicję wsparcia dla rozwoju Powiatu Chełmskiego opartego o współpracę Radnych PiS z Radnymi PSL oraz G9 co dawało gwarancję dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz zabieganie o kolejne środki rządowe. Radni Kwiatkowski, Kudyba, Szymczuk, biorąc stanowiska Wicestarosty, członka zarządu oraz Przewodniczącego Rady Powiatu, niestety nie mieli na uwadze interesu powiatu Chełmskiego, dlatego też pragnę poinformować mieszkańców, członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Chełmskiego, że takim działaniem doprowadzili do utraty zaufania i składam wniosek o wykluczenie ich z członków Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie ubolewam, że została zaprzepaszczona olbrzymia szansa na wykorzystanie najbliższej kadencji na rzecz dobrej współpracy, wielu środowisk samorządowych dla rozwoju Powiatu”.
Troje wymienionych radnych było członkami PiS, ale Wiorko jedynie startowała z listy tej partii, co potem wypominał Madziarowi Jerzy Kwiatkowski. Aczkolwiek to właśnie Wiorko, która członkiem PiS nie była, zgłosiła podczas sesji powołanie klubu radnych PiS w Radzie Powiatu.
Wniosek o wykluczenie radnych z partii, który złożył Madziar, został zaakceptowany przez zarząd wojewódzki PiS w Lublinie. Ale okazało się, że musi go poprzedzić wniosek o zawieszeniu w prawach członka partii. Pełnomocnik uzupełnił procedurę, ale podejrzewał, że przed eurowyborami (te odbyły się 9 czerwca) żadne decyzje nie zapadną. I nie zapadły do dzisiaj.
Przed tygodniem odbyły się wybory nowych szefów władz okręgowych w PiS, a jednym z delegatów był… Piotr Szymczuk. – To jest faktyczne niecodzienna sytuacja, bo nie wiadomo do końca czy trójka radnych jest tak naprawdę członkami PiS – uważa R. Madziar. – Pan Szymczuk został dopuszczony warunkowo do tych wyborów, po uiszczeniu zaległych składek członkowskich, ale nie miał przyjętej deklaracji członka PiS. Żadnego z tej trójki radnych nie ma na liście członków PiS na Nowogrodzkiej (główna siedziba partii PiS w Warszawie-przyp.red). Ktoś chyba zaniedbał kwestie proceduralne i formalnie nie są oni członkami partii.
W wyborach wybrano szefów nowych Okręgów – Nr 6 Lublin, którym został Przemysław Czarnek i Nr 7 – Chełm, którym został Tomasz Zieliński. Pełnomocnikami wyborczymi na miasto Chełm i na powiat chełmski nadal są Dorota Rybaczuk i Ryszard Madziar a w zarządzie wojewódzkim PiS znajdzie się także Zdzisław Szwed, który jest w radzie politycznej partii. (reb)