Banaszek i jego piątka

„Mamy piątkę Morawieckiego, czas na piątkę Banaszka” – tak prezydent Jakub Banaszek zapowiedział na Facebooku dobre wiadomości dla Chełma, które przedstawi do końca maja. Wszystkie dotyczą złożonych przez niego w kampanii wyborczej obietnic.

Jakub Banaszek w kampanii wyborczej złożył chyba więcej obietnic, niż wszyscy pozostali kandydaci razem wzięci. Do Chełma przyjechało wielu ministrów, byli też premier Mateusz Morawiecki, któremu Banaszek doradzał, a także szef Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, i wszyscy deklarowali wsparcie dla przyszłego prezydenta. Nic dziwnego, że chełmianie w złożone obietnice uwierzyli. Po zwycięskich wyborach zapowiedział, że wszystkie zrealizuje, bo dla niego najważniejsza jest wiarygodność. Niedługo minie sześć miesięcy od objęcia przez niego władzy Chełmie i najwyższy czas, by mieszkańcy przekonali się, że nowy prezydent w kampanii nie rzucał słów na wiatr.

Nie podlega wątpliwości fakt, że Banaszek – dzięki swoim kontaktom na wysokich szczeblach w Warszawie – w pewnym sensie uratował przebudowę krajowej „Dwunastki”, która jednak na kilka dni przed rozpoczęciem prac znów stanęła pod znakiem zapytania. Prezydent musiał po raz kolejny wykorzystać ministerialne kontakty i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w maju inwestycja ruszy.

Jakub Banaszek w ostatnim czasie miał też wiele złych informacji dla miasta, a najgorsza to wysokie zadłużenie i brak możliwości spłaty długu w ustalonym przez jego poprzedniczkę terminach. Prezydent wprowadza program naprawczy, który wiąże się z wieloma niepopularnymi decyzjami, ale tylko w ten sposób może wyprowadzić miasto z głębokiej zapaści finansowej.

Banaszek na kwietniowej sesji rady miasta zapowiedział też, że w maju będzie kilka dobrych dla Chełma wiadomości. Na swojej stronie na Facebooku w minionym tygodniu napisał: „Mamy piątkę Morawieckiego, czas na piątkę Banaszka”. Czym prezydent zaskoczy mieszkańców? Możemy jedynie domyślać się, że chodzi o kluczowe obietnice z kampanii wyborczej, czyli o miasteczko medyczne, kolejowy terminal przeładunkowy, nowe miejsca pracy, czy program „Mieszkanie Plus”.

I chyba coś w tym jest, bo Jakub Banaszek na Facebooku poinformował, że jego „piątka” dotyczy przedwyborczych obietnic. „Intensywnie pracowaliśmy nad tymi projektami, nowymi inwestycjami odbywając wiele rozmów w Chełmie, Lublinie, Warszawie i Mielcu. Najważniejsze uzgodnienia za nami” – czytamy na jego stronie. Prezydent zapowiada, że bieżący tydzień rozpocznie z przytupem… (red)