Barbara Baluk nie żyje

Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania. Tak, jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić… – tymi słowami ks. J. Twardowskiego uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie pożegnali zmarłą w wieku 73 lat Barbarę Baluk, wieloletnią dyrektor placówki z wybitnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej. Była pedagogiem pełnym pasji i zaangażowania, rzecznikiem młodych ludzi.

Barbara Baluk dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie była do końca sierpnia br. Nie zdążyła odpocząć, odetchnąć po latach ciężkiej pracy, której oddawała się z pasją i pełnym zaangażowaniem. Pod jej kierunkiem ZST w Chełmie należało do najlepszych techników w mieście, przez wiele lat wypadając najlepiej chociażby pod względem zdawalności matur. 7 grudnia br. nadeszła wiadomość o śmierci Pani Barbary Baluk, która od lat zmagała się z ciężką chorobą.

Pogrążeni w smutku i żalu uczniowie, grono pedagogiczne ZST w Chełmie na stronie internetowej szkoły napisali: „…Pasjonatka historii, która marzyła o tym, aby zostać prawnikiem, a stała się rzecznikiem młodych ludzi, którym z oddaniem poświęciła całe życie, zachowując równowagę między odpowiedzialnością a wrażliwością. Na pierwszym miejscu stawiała zawsze dobro ucznia, troszcząc się o jego rozwój, wychowanie i przyszłość, doceniając wyjątkową rolę rodziców w tym procesie. Odpowiedzialnie i cierpliwie wprowadzała młodych nauczycieli w tajniki zawodu, wskazując postawy i wartości ważne w pracy. Szkoła, którą kierowała z zaangażowaniem i pasją, realizując wiele nowatorskich projektów, od lat odnosi liczne sukcesy na arenie miasta, regionu i kraju.

Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej wielokrotnie nagradzana i odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Chełm. Nawet w najtrudniejszych momentach nie poddawała się, walcząc z chorobą z godnością, bez słowa skargi. Pani Dyrektor Barbara Baluk pozostanie w naszej pamięci jako osoba mająca poczucie humoru i zachowująca dystans do siebie, życzliwa, pełna empatii, bezinteresowna, odważna optymistka, wierna wyznawanym wartościom…”.

Barbara Baluk urodziła się 20 września 1948 r. w Horodyszczu. Z oświatą związana była od 1969 r., kiedy to rozpoczęła pracę jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Kamieniu. Następnie pracowała m.in. w Państwowym Domu Dziecka nr 2 w Chełmie, Technikum Mechanicznym, Zespole Szkół Samochodowych, a od 1 września 1990 r. w Zespole Szkół Technicznych. W latach 1998-2004 była wicedyrektorem ZST, a następnie do końca sierpnia br. dyrektorem tej placówki. Na tym stanowisku zastąpił ją Janusz Najda, dyrektor ZST w Chełmie, który mówi, że przez 17 lat współpracy obserwował Panią Dyrektor, podziwiając ją jako człowieka i przełożonego.

– Pani Barbara Baluk, Basia, była osobą, której wiele zawdzięczam – mówi dyrektor Najda. – Dodawała mi otuchy w trudnych chwilach, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Pozostanie dla mnie wzorem przyjaciółki, nauczyciela, wychowawcy młodzieży, dyrektora. Cenię jej odwagę, charyzmę, upór w dążeniu do celu, konsekwencję w działaniu, a przede wszystkim umiejętność podejmowania trudnych decyzji. Jako jej następca chylę czoła przed pasją, z jaką troszczyła się o dobro każdego ucznia. Chylę czoła przed dorobkiem zawodowym, z którego będą korzystać kolejne pokolenia młodzieży.

W internecie, pod oficjalnymi informacjami miasta o śmierci Barbary Baluk, posypało się wiele wspomnień o jej zasługach i ciepłych komentarzy od mieszkańców Chełma i wszystkich tych, którzy znali i podziwiali zmarłą. O tym, jak niezwykłą była osobą mówi m.in. Stanisław Mościcki, były wiceprezydent Chełma, który przez wiele lat odpowiadał za chełmską oświatę, a Barbarę Baluk znał ponad 40 lat.

– Przez kilka lat miałem zaszczyt pracować z Basią – mówi S. Mościcki. – Była szefem kumplem, ale wymagającym. Była otwarta na dyskusje, szanowała zdanie innych, ale potrafiła bronić swojego. Przez wszystkie lata naszej znajomości współpracowaliśmy razem na wielu płaszczyznach. Często spotykaliśmy się i dyskutowaliśmy o polityce, o naszym Chełmie, o życiu codziennym i zwykłych, ludzkich sprawach. Była bardzo zaangażowana w pracy zawodowej. Ceniłem Basię za wszystko, co robiła. Będzie mi jej bardzo brakowało.

10 grudnia br. w ostatniej drodze Pani Barbarze Baluk towarzyszyli bliscy, przyjaciele, współpracownicy, znajomi. Mszę pogrzebową odprawiono w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie.

(opr. mo, fot. UM Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here