Bariery rekrutacyjne u innych

Rozmowę z kandydatami praktykują już od lat siostry Urszulanki Unii Rzymskiej prowadzące szkołę podstawową w placówce przy ulicy Narutowicza.

W roku szkolnym 2018/2019 w placówce będą utworzone dwie klasy pierwsze liczące po 25 osób. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że szkoła zastrzega sobie prawo do proporcjonalnego przyjęcia dziewcząt i chłopców. W ramach postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się rozmowę z rodzicami lub opiekunami kandydata a dziecko uczestniczy w spotkaniu z psychologiem lub pedagogiem szkolnym, który ocenia jego poziom dojrzałości szkolnej.
– Rekrutacja w ten sposób przeprowadzana jest co roku – słyszymy w sekretariacie. U Urszulanek ogłoszenie listy przyjętych do klas pierwszych nastąpi 30 marca.
Prywatna Szkoła Podstawowa Paderewski na swojej stronie zamieszcza długą listę wymagań wobec kandydata do klasy pierwszej. Jest to m.in. kreślenie liter drukowanych i cyfr na gładkiej kartce papieru, układanie krótkich zdań czy przeliczanie elementów w zakresie 10 (znajomość cyfr 0-9). Kandydatów do klasy pierwszej czeka 120-minutowe spotkanie w kilkuosobowej grupie dzieci (dziewczynki i chłopcy w zbliżonym wieku), prowadzone przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej i obserwowane przez psycholożkę oraz indywidualne 30-minutowe spotkanie ze szkolną psycholog. Jest też rozmowa z rodzicami. Łącznie w rekrutacji do zdobycia jest 100 punktów – 7 punktów dodatkowych mają dzieci, których rodzeństwo uczęszcza do Paderewskiego. Na dodatkowe 3 mogą liczyć absolwenci przedszkola Entliczek-Pentliczek, które jest partnerem edukacyjnym szkoły.
W rekrutacji do klas pierwszych Niepublicznej Szkoły „Skrzydła” z Czubów rekrutacyjne spotkanie z psychologiem i szkolnym pedagogiem jest np. dodatkowo płatne. Rodziców kuszą też niewielkie szkoły oferujące liczne zajęcia dodatkowe czy wręcz mikroszkoły z kilkoma zaledwie klasami. Na kandydatów liczą m.in. niewielka Niepubliczna Szkoła im. A. Einsteina z Węglina, Rodzinna Szkoła Podstawowa Leon z ulicy Ludwika Zalewskiego na Wrotkowie (dla 16 uczniów od zerówki do trzeciej klasy uczących się w jednej klasie) czy Niepubliczna Szkoła Podstawowa Świętego Jana Bosko z ulicy Krochmalnej. Ciekawostką na rekrutacyjnej mapie szkół prywatnych jest np. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Skala z ulicy Zemborzyckiej, która oferuje mało liczne klasy i kadrę złożoną zarówno z nauczycieli, jak i terapeutów. E.MK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here