Barwna i bogata historia Chłopców z Turystycznej

Jedno z wielu zdjęć, jakie znalazły się w jubileuszowym wydawnictwie. Drużyna Świdniczanki przed meczem Pucharu Polski z Garbarnią Kurów, rozegranym w 1997 roku

Ukazała się długo oczekiwana monografia Świdniczanki, klubu który w 2020 roku obchodzi jubileusz 60-lecia swojej działalności. Autorem wydawnictwa jest Jacek Kosierb, świdnicki pasjonat futbolu, organizator zmagań dla amatorów i na co dzień spiker spotkań obecnego beniaminka IV ligi.


W swojej książce zawarł opis sześciu dekad barwnej i bogatej historii „Chłopców z Turystycznej”.

Książka wydana w twardej oprawie zawiera aż 348 stron. Najszerzej opisany czas to lata 1985-2003 czyli 18 sezonów nieprzerwanej gry świdniczan na poziomie klasy okręgowej. Sporo miejsca zajmuje historia nowożytna czyli ostatnich kilka sezonów. W tym czasie piłkarze Świdniczanki w ciągu zaledwie pięciu lat awansowali z najniższego poziomu rozgrywkowego czyli klasy B, najpierw do A klasy, potem do klasy okręgowej, by w sezonie 2020/2021 grać z powodzeniem na poziomie IV ligi.

Oprócz opisów poszczególnych sezonów rozgrywkowych z udziałem piłkarskiej drużyny Świdniczanki w publikacji znalazło się ponad 350 zdjęć drużyn, zawodników, reprodukcji dyplomów, kart zawodniczych, wycinków prasowych oraz pamiątek klubowych. W kolorowej galerii, stanowiącej osobny rozdział, znajduje się 30 zdjęć drużyn Świdniczanki z różnych przedziałów czasowych od 1997 do 2020 roku. W części aneksowej monografii autor szeroko opisał i przedstawił sylwetki piłkarzy wybranych głosami internautów do „Drużyny 60-lecia Świdniczanki”.

– W roku jubileuszowym na stronie internetowej Świdniczanki pojawił się plebiscyt na wytypowanie piłkarzy do „Drużyny 60-lecia”. Internauci podczas głosowania wybrali jedenastu zawodników do tego zaszczytnego składu. Dziesięciu z Nich zadałem zestaw pytań dzięki którym czytelnicy monografii będą mieli okazję poznać szczegóły ich przygody z futbolem. Poprosiliśmy ich także o kilka słów na temat świętej pamięci Waldemara Korby, który również znalazł się wśród wyróżnionych.

Jest wiele ciekawych historii i anegdot, jak na przykład ta, w której jeden z zawodników Świdniczanki, podczas meczu na Turystycznej z rezerwami lubelskiego Motoru miał „stykówkę” z Tomaszem Jasiną. Jeden z nich „wyleciał” z boiska z „czerwienią”… Czytając uważnie dowiemy się skąd wziął się boiskowy pseudonim „Renato” jakim ochrzczony został Tomasz Giełzak i jaką nową pasję sportową po futbolu ma jedna z klubowych „ikon” czyli Sławomir Biszkont. Osobny temat to słynne obozy przygotowawcze w Krasnobrodzie. Co tam się działo… – mówi Jacek Kosierb.

Osobny rozdział monografii traktuje o ludziach, którzy w minionym sześćdziesięcioleciu w szczególny sposób zapisali się w historii tego klubu. W „Poznajmy ich bliżej” można „od kuchni” poznać kadrę obecnej IV-ligowej Świdniczanki. Na podstawie treści zawartych na bardzo dobrze prowadzonej stronie internetowej, w książce pojawiły się także rozdziały pod tytułem: „Alfabet Świdniczanki”, „Rodzinne sagi” czy opis aren ligowych zmagań, na których w ciągu tych 60 lat przyszło naszym futbolistom występować w roli gospodarzy. Jest wzmianka o drużynie juniorów młodszych Świdniczanki z 1989 roku… – To dla mnie taka mała podróż sentymentalna.

Była jesień 1989 roku. Jako uczeń I klasy technikum mechanicznego w Zespole Szkół Technicznych przy WSK Świdnik, trafiłem na trening juniorów młodszych Świdniczanki. Grupą opiekował się, dziś już świętej pamięci, trener Zbigniew Kondziak. Dane mi było uczestniczyć w zajęciach tylko jedną rundę. Rozegrałem raptem dwa oficjalne mecze w rozgrywkach „spartakiadowych”. Przeciwko Wiśle Puławy na boisku przy ul. Turystycznej i wyjazdowy z POM-em w Piotrowicach. Za to miałem okazję poznać fantastycznych kolegów, z którymi kontakt ma do dziś. Na zasadzie retrospekcji, udało się w książce jeszcze raz przywołać skład tamtej drużyny… – przyznał autor monografii Świdniczanki, dziś zawodnik Reprezentacji Polskich Pisarzy. Świdniczanin w koszulce z Orłem na piersi, w latach 2015-2020, rozegrał 60 meczów zdobywając trzy bramki.

Autor na kartach publikacji wspomina także o takich ciekawostkach jak sekcja żeńska piłki nożnej działająca w Świdniczance krótko w latach 2000-2001, międzynarodowym meczu, który w 1997 roku został rozegrany na boisku przy ul. Turystycznej czy turniejach „dzikich drużyn”, z organizacji jakich kiedyś Świdniczanka słynęła. Jest także krótka wzmianka o towarzyskich meczach oldbojów Świdniczanki i Avii. Z całą pewnością w przyszłości, przy okazji innego wydawnictwa, powstanie obszerny rozdział na ten temat. Całość wieńczy indeks nazwisk ludzi, którzy przewinęli się przez Świdniczankę w jej historii, a jest ich ponad 1200.

Kolportaż książki odbywa tylko za pośrednictwem klubu, a zainteresowani jej nabyciem (cena: 60 zł + ewentualne koszty wysyłki) proszeni są o kontakt pod nr tel. 731-705-732 lub 605-323-921. MAG