Bazar w przeddzień przebudowy

Pod koniec ubiegłego roku ratusz zaprezentował pierwsze wizualizacje nowego bazaru

Długo oczekiwany przez kupców i klientów i zapowiadany przez władze miasta remont świdnickiego targowiska w końcu doczeka się realizacji. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na wykonawcę pierwszego etapu jego przebudowy.


Na remont miejskiego targowiska świdniczanie czekają od kilku lat. Sprawa jego przebudowy była też wielokrotnie poruszana na sesji rady miasta. Radni podnosili, że i kupcy, i klienci skarżą się, że bazar popada w ruinę. W 2016 roku, po kolejnych pismach złożonych przez kupców, przedstawiciele ratusza postanowili, że najwyższy czas zająć się bazarem. Przeprowadziło ankietę, w której zapytali kupców i ich klientów o oczekiwania wobec nowego targu, a wiosną ubiegłego roku zleciło opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy targowiska. Na wykonanie dokumentacji pierwszego etapu przebudowy, czyli remontu tzw. starego targowiska, projektant miał czas do końca sierpnia 2017 r. Na wykonanie dokumentacji prac etapu drugiego, czyli terenów przy torowisku, do końca listopada.

Na początku ubiegłego tygodnia ratusz rozpoczął poszukiwania firmy budowlanej, który ten projekt wcieli w życie. Jej zadaniem będzie m.in. demontaż starej nawierzchni, łącznie z jej podbudową (na pow. ok. 2 730 mkw.) i położenie nowej z kostki betonowej, wyburzenie starego budynku i budowa nowego, budowa stalowej konstrukcji zadaszenia targowiska i wymiana ogrodzenia na długości ok. 200 m.

Urzędnicy wstępnie zakładają, że przetarg uda się rozstrzygnąć w maju. Po podpisaniu umowy niezwłocznie chcieliby przekazać teren wykonawcy. Zgodnie z dokumentacją przetargową na wykonanie wszystkich prac ten będzie miał 11 miesięcy od dnia podpisania umowy. Na ten czas kupcy będą zmuszeni opuścić ten teren.

– Przeprowadziliśmy już rozmowy z osobami prowadzącymi na terenie targowiska swoją działalność – mówi zastępca burmistrza Michał Piotrowicz. – Przygotowaniem placu do realizacji inwestycji zajmie się zarządca terenu, czyli Przedsiębiorstwo Komunalne „Pegimek”.

Tegoroczna przebudowa ma być pierwszym etapem większego zadania. W dalszej kolejności ma się również zmienić druga część targowiska, położona między ul. Targową, a torami kolejowymi. W obecnym budżecie na przebudowę bazaru zarezerwowano 500 tys. zł. W sumie cała inwestycja została wyceniona na ok. 2 mln zł. (w)