Będą korki przy rondzie ZWiN?

Kierowców czekają kolejne utrudnienia przy przebudowie drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych Chełma. W poniedziałek, 22 marca, generalny wykonawca firma „Budimex” zamierza zamknąć północną część ronda ZWiN. To oznacza, że w godzinach szczytu ul. Rejowiecką oraz al. Armii Krajowej i al. Przyjaźni lepiej omijać, bo tam będą tworzyły się o wiele większe korki, niż do tej pory.

Przebudowa drogi krajowej nr 12 w Chełmie ruszyła równo rok temu. W ciągu dziesięciu miesięcy generalny wykonawca firma „Budimex” wykonał aż 65 procent robót przewidzianych w projekcie. Na ukończenie wszystkich prac ma jeszcze 7 miesięcy. Zgodnie z podpisaną z miastem umową 30 października br. krajowa „Dwunastka” w granicach administracyjnych miasta ma być w całości oddana do użytkowania.

„Budimex” od początku narzucił spore tempo i choć prace z powodu ujemnych temperatur i obfitych opadów śniegu na miesiąc stanęły w miejscu, to wiele wskazuje na to, że inwestycję zrealizuje w ustalonym terminie. Jak twierdzą urzędnicy chełmskiego magistratu, wykonawca robi wszystko, by ukończyć prace przed 30 października. Firma jeszcze w marcu na pierwszych odcinkach „Dwunastki”, których przebudowa rozpoczęła się w pierwszej kolejności, zamierza ułożyć warstwę ścieralną nawierzchni.

Roboty na krajowej „Dwunastce” obecnie trwają na całym blisko 8-kilometrowym odcinku „Dwunastki”. Przed dwoma tygodniami drogowcy wzięli się za jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Chełmie, u zbiegu ulic Rejowieckiej i Szpitalnej. Zaczęli od północnej części, zamykając dojazd od osiedla Rejowiecka. Właśnie trwa wymiana podbudowy i jak zapowiadają urzędnicy chełmskiego magistratu, w pierwszych dniach kwietnia prace mają przenieść się na południową część ronda.

Zamknięcie skrzyżowania bardzo mocno dało się we znaki kierowcom, zwłaszcza mieszkańcom osiedla Rejowiecka, ale też pracownikom chełmskiego szpitala. Żeby wyjechać z osiedla większość kieruje się na objazd ul. Judyma. W godzinach szczytu trzeba swoje odstać, by skręcić w Rejowiecką.

Od najbliższego poniedziałku 22 marca kierowców czekają kolejne poważne utrudnienia. „Budimex” zamierza wziąć się za przebudowę ronda ZWiN. To oznacza, że ulicę Rejowiecką, a także al. Armii Krajowej od wiaduktu i al. Przyjaźni, lepiej omijać, bo w tym rejonie korki będą większe niż obecnie. Generalny wykonawca całej inwestycji w pierwszej kolejności chce zająć się północną częścią ronda. Z tego powodu zamknięty zostanie nowo wybudowany odcinek ul. Bieławin.

Do znajdującego się przy niej Zakładu Oczyszczania Miasta będzie można dojechać starą drogą. Kierowcy, zgodnie z przyjętą tymczasową organizacją ruchu, będą poruszać się w obu kierunkach po południowej części ronda. Z al. Armii Krajowej zostanie zachowany skręt zarówno w prawo, jak i lewo, po ustąpieniu pierwszeństwa samochodom poruszającym się ul. Rejowiecką. Piesi z kolei będą mogli przemieszczać się po północnej części ronda, po przebudowanych chodnikach. Przejście dla pieszych, znajdujące się w obrębie ronda przy al. Armii Krajowej, zostanie zamknięte.

Tymczasowa organizacja ruchu podtrzymuje dotychczasowy objazd dla samochodów ciężarowych. Tiry, zmierzające w kierunku przejścia granicznego w Dorohusku, z ul. Rejowieckiej kierują się w al. Armii Krajowej, następnie jadą al. Żołnierzy I AWP, ul. Hrubieszowską, ul. Litewską, ul. ks. Brzóski, ul. 11 Listopada i ul. Przemysłową do ul. Kolejowej i przejazdu kowelskiego. Ta sama trasa dotyczy kierowców ciężarówek jadących od strony Dorohuska. Prace po północnej stronie ronda mają potrwać najpóźniej do 15 maja br.

Coraz więcej chełmian, mając na uwadze tak duże utrudnienia w ruchu, zostawia swoje samochody w domach i woli jeździć po mieście rowerem, bo nie stoi się w korkach. Do przesiadki na rower skłania też coraz bardziej sprzyjająca pogoda. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here