Będą tanie czynszówki

Miasto Krasnystaw, miasto i gmina Izbica oraz gmina Siennica Różana wraz z czternastoma innymi samorządami oficjalnie przystąpiły do spółki SIM Lubelskie, która ma wybudować tanie mieszkania. W sumie w ramach programu ma powstać 140 mieszkań w Krasnymstawie, 15 w Izbicy i 24 w Siennicy Różanej.

W poniedziałek 4 kwietnia w podlubelskich Niemcach 17 samorządów z województwa lubelskiego zawiązało z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym spółkę SIM Lubelskie. Gminy objęły w niej po 60 000 udziałów, każdy o wartości 500 zł. Wśród nich znalazły się miasto Krasnystaw, miasto i gmina Izbica oraz gmina Siennica Różana. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, rządowego programu, w całym województwie ma powstać blisko 1 000 nowych, tanich mieszkań, tzw. „czynszówek”.

SIM-y to w założeniu spółki, które w porozumieniu z samorządami mają budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem. Mają być alternatywą dla osób nieposiadających zdolności do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a także dla tych, którzy nie chcą się wiązać długoletnim zobowiązaniem finansowym. Zainteresowane rodziny będą musiały wykazać się odpowiednim poziomem dochodów i wnieść swój pieniężny wkład w budowę mieszkania na poziomie około 15 proc. kosztów. Po minimum 15 latach będzie istniała możliwość wykupu lokalu na własność. Samorządy dostały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalni-ctwa po 3 mln zł, które wraz z gruntami pod budowę bloków wniosły do nowo utworzonej spółki jako udziały własne.

Miasto Krasnystaw od samego początku planowało budowę mieszkań na ponad 2-hektarowej działce chmielnika, o ile zdoła ją kupić od powiatu krasnostawskiego. Wskazana przez władze miasta lokalizacja jest wręcz idealna, bo w pobliżu znajdują się m.in. szkoła, sklepy, przedszkole, a co najistotniejsze, teren jest przygotowany pod inwestycję. Oznacza to, że nowo powołana spółka nie będzie zmuszona ponosić kosztów związanych z doprowadzeniem np. sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy ciepłowniczej. Dzięki temu koszt jednego metra sześciennego mieszkania będzie tańszy.

Krajowy Zasób Nieruchomości na zlecenie miasta dokonał analizy chłonności działki na chmielniku. Można na niej wybudować 140 mieszkań. Zdaniem burmistrza Krasnegostawu, Roberta Kościuka miasto potrzebuje nowych lokali mieszkalnych, żeby mogło myśleć o rozwoju, a także inwestorach, którzy utworzą miejsca pracy. Władze miasta dostrzegają problem związany z depopulacją i utratą przez Krasnystaw funkcji społeczno-gospodarczych. – Przystąpienie do SIM Lubelskie otwiera nam drogę do lokalnych działań – twierdzi burmistrz R. Kościuk.

Miasto i gmina Izbica w ramach SIM Lubelskie planuje budowę 15 mieszkań, które powstaną na tzw. dawnej targowicy. – Znam sytuację młodych małżeństw, które mają stałe dochody, ale nie stać ich na kredyty hipoteczne. Są też rodziny mieszkające w nie najlepszych warunkach, i na pewno chciałyby je poprawić, ale nie mają zdolności kredytowych. Dlatego też zdecydowaliśmy się przystąpić do spółki i wybudować mieszkania czynszowe, które po 15 latach będzie można wykupić na własność – mówi burmistrz Izbicy, Jerzy Lewczuk.

Siennica Różana z kolei planuje budowę trzech bloków. – W każdym ma być po osiem mieszkań, czyli w sumie 24. Zdecydowaliśmy się na lokalizację na działce za centrum kultury. Nieruchomość jest uzbrojona, więc koszty budowy będą nieco niższe – podkreśla wójt gminy Siennica Różana, Leszek Proskura. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here