Będzie chłodniej, ale niezwykle czule

Czerwcowa Noc Kultury co roku przyciągała tłumy publiczności. Czy tak będzie również jesienią?

Znamy nową datę tegorocznej Nocy Kultury. Impreza zacznie się 9 października i potrwa do 11 października o ile planów nie pokrzyżuje nam koronawirus. Część ekspertów zapowiada bowiem, że jesienią czeka nas druga fala zachorowań.

– Postanowiliśmy bezprecedensowo przenieść Noc Kultury na jesień 2020 roku. Dokładny termin to 9-11 października, ale wszystko będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w naszym kraju i przepisów sanitarnych, jakie będą wtedy obowiązywały – poinformowały Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator imprezy.

Przypomnijmy, że tegoroczna Noc Kultury miała się odbyć w nocy z 6 na 7 czerwca. Pod koniec kwietnia organizatorzy zdecydowali o jej przełożeniu, ale dokładną datę imprezy poznaliśmy dopiero w ubiegłym tygodniu. Organizatorzy przyznali jednocześnie, że „ta Noc Kultury nie będzie taka sama jak zawsze”.

– Nie będziemy ubierać jesieni w początek lata. Będzie chłodniej, ale również niezwykle czule, bo po tak długim poście, powstrzymywaniu się od bycia razem, blisko, ramię w ramię, wszyscy będziemy chcieli poczuć prawdziwą wspólnotę przeżywania piękna – zapewniają organizatorzy. Przedstawiciele Warsztatów Kultury dodali również, że „decyzja o zmianie terminu nie była dla nich łatwa i wymagała dobrej współpracy ze strony kilkudziesięciu instytucji, organizacji, firm, setek artystów i animatorów”.

Coroczna Noc Kultury to jedno z najciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Lublina. –Noc Kultury to święto Lublina. (…) Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset punktów programu a czas ograniczony (…) Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców – czytamy na stronie internetowej lublin.eu.

Grzegorz Rekiel