Będzie gdzie odetchnąć

Trzy nowe zielone skwery powstaną na Tatarach. Pierwsze, jeszcze w tym roku, przy Montażowej i Motorowej.


Z takiego obrotu spraw zadowolenia nie kryje rada dzielnicy. – Mieszkańcy od lat czekają na odnowę zaniedbanych przestrzeni. Nie spodziewaliśmy się, że w krótkim czasie przejdzie aż tyle projektów związanych z zielonymi skwerami – mówi Józef Nowomiński, przewodniczący rady dzielnicy Tatary.
– Skwer miedzy budynkami przy ul. Montażowej 11, 14, 16 będzie realizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej. Czekamy obecnie na dokumentację projektową od mieszkańców, która była wskazana jako wkład własny w realizację projektu. Znając szczegóły dokumentacji, będziemy mogli wskazać konkretne zagospodarowanie tego terenu, jak i realny koszt inwestycji – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. Po jej uzyskaniu miasto rozpocznie procedurę uzyskiwania zezwoleń, po czym ogłosi przetarg na roboty.
Do tego dochodzi tzw. „skwer seniora”, czyli zwycięski i najdroższy projekt pierwszej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Na ten cel zarezerwowano ponad jedną czwartą puli ZBO, ponad 550 tys. zł. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla osób starszych przy blokach przy Motorowej 2, 4, 6 i 8. Trwa proces wykonywania dokumentacji. Rada dzielnicy uzyskała też zgody od wszystkich mieszkańców lokalnych wspólnot mieszkaniowych.
Projekt skweru przy Motorowej został doceniony ze względu na kontekst otoczenia i funkcjonalność. W najbliższej okolicy od dawna nie ma zadbanej przestrzeni zielonej. Realizacja ma przyczynić się również do zwiększenia aktywności starszych mieszkańców Tatar.
Trzeci ze skwerów, przy ulicach Montażowej, Motorowej i Kresowej, będzie realizowany później. Na tym etapie za wcześnie na wstępny harmonogram tej inwestycji.
BCH