Będzie gdzie poskakać i pospacerować

Prezydent Krzysztof Żuk w autopoprawce do uchwały budżetowej Rady Miasta Lublin zdecydował o dołożeniu środków na zagospodarowanie dna wąwozu Jana Pawła II od ul. Poznańskiej do ul. Jana Pawła II i na doposażenie parku na wysokości os. Górki.


Rada miasta przyjęła tę poprawkę na ostatniej sesji. Park Jana Pawła II ostatnio nie miał szczęścia do inwestorów. W zeszłym roku oferty zainteresowanych przetargiem wykonawców znacznie przekraczały możliwości finansowe ratusza. W tym roku było podobnie. Ogłoszony na początku lutego do przetargu na dokończenie zagospodarowanie części wąwozu pomiędzy osiedlami Łęgi i Świt zgłosiła się tylko jedną firmę – Strabag z Pruszkowa, który chciał niemal 2 miliony złotych. W planach ratusza była mniejsza kwota.

Prezydent zdecydował więc o zwiększeniu wydatków o 467 700 zł. Zagospodarowany park Jana Pawła II, po zakończeniu inwestycji sięgnie aż do ulicy Poznańskiej łącząc obie zachodnie dzielnice Lublina. Zaplanowano tu oświetloną ścieżkę rowerowo-pieszą, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów i schody łączące dno wąwozu z kładką. „Ostatni etap budowy wąwozu Jana Pawła II w Lublinie” – to projekt samych mieszkańców, który zwyciężył w III edycji Budżetu Obywatelskiego.

Dofinansowanie wyposażenia

Prezydent zadecydował także o dofinansowaniu drugiego projektu z budżetu obywatelskiego (IV edycja) w parku Jana Pawła II. Tym razem chodzi o wyposażenie parku w plac zabaw, plac do parkouru, chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie. Projekt zakłada powstanie drogi rowerowej i ciągu pieszego wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Nadbystrzyckiej, a także chodnika ze schodami w kierunku budynku przy ul. Wyżynnej 45.

Obok istniejącego już chodnika przy ulicy Wyżynnej powstać ma również droga rowerowa. Na dnie wąwozu, w pobliżu bloku przy ul. Szmaragdowej 44, zaplanowano budowę placu zabaw dla dzieci. Obok istniejącej siłowni zostanie dodatkowo zbudowany plac parkour (tor przeszkód, na którym można trenować skoki).

Na doposażenie tej części parku na Czubach ratusz planował początkowo przeznaczyć kwotę 1 154 052, 22 zł. Po otwarciu ofert okazało się, że obie firmy: pruszkowski Strabag i K.N. W. BUD z Lublina żądają o wiele więcej. Prezydent zdecydował się więc na przesunięcia budżetowe, wnioskując w swojej ostatniej autopoprawce o zwiększenie planowanych wydatków o kwotę 184 000 zł. Jednak prace budowlane w wąwozie nie ruszą od razu – obecnie trwa sprawdzanie złożonych przez wykonawców ofert.

– Rada miasta przyjęła autopoprawkę do budżetu miasta i uwzględniła zaproponowane przez prezydenta zwiększenie środków na prace inwestycyjne w Parku Jana Pawła II, jednak jeszcze nie ma wybranych wykonawców prac w ramach tych przetargów – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Zgodnie z zapisami przetargowymi po podpisaniu umowy wykonawca zagospodarowania dna wąwozu Jana Pawła II od ul. Poznańskiej do ul. Jana Pawła II będzie miał 7 miesięcy na dokończenie inwestycji.

W przypadku przetargu na dokończenie wyposażenia parku Jana Pawła II w plac zabaw, plac parkour, chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie ratusz wyznaczył termin inwestycji na 30 października 2019 r. – Ostateczną kwotę, jaka zostanie przeznaczona na te zadania, poznamy w momencie opublikowania informacji o wyborze wykonawcy prac – mówi Olga Mazurek-Podleśna.

Emilia Kalwińska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here