Kto będzie nas leczył?

– Co drugi lekarz specjalista ma powyżej 50 lat. Ponad połowa pediatrów w Polsce jest w wieku emerytalnym – wylicza lek. med. Mariusz Cios i alarmuje, że jeśli nic się nie zmieni, to za parę lat nie będzie miał nas kto leczyć. W służbie zdrowia brakuje rąk do pracy. A wszystko rozbija się o pieniądze. W przychodniach w regionie zakończyła się akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy, która zakłada podwyżki.

Owszem, lekarze w Polsce mogą się dorobić, ale dopiero po specjalizacji. Czyli czasem dopiero po czterdziestce. Nie chcą czekać. Czekać nie chcą też pacjenci. Przynajmniej nie na wizytę u lekarza. A muszą. Już teraz, żeby dostać się do niektórych specjalistów trzeba czekać nawet kilka miesięcy. A zapowiada się, że będzie tylko gorzej, bo w służbie zdrowia zabraknie rąk do pracy.
– Niedobór kadr medycznych jest problemem wieloletnim, ale ostatnio jego natężenie przybiera rozmiary niebezpieczne. Od lat rośnie zarówno średnia wieku lekarzy, jak i pielęgniarek – czytamy w liście, który w ubiegłym tygodniu trafił do naszej redakcji z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.
Wszystkiemu winne są niskie wynagrodzenia, zwłaszcza te wśród młodych lekarzy
– W Polsce lekarz kończąc sześcioletnie studia medyczne, o rok dłuższe niż inne, trafia do szpitala na trzynastomiesięczny staż. Zarabia się na nim ok. 1600 zł. Po stażu, o ile zda egzamin końcowy, wybiera specjalizację i rozpoczyna pracę na stanowisku lekarz rezydent. Na rękę dostaje miesięcznie ok. 2200 zł. Na takim stanowisku pracuje ok. 5-6 lat – mówi lek. med. Mariusz Cios. Takie zarobki raz, że nie zachęcają do podjęcia studiów medycznych, a dwa – powodują, że nawet jeśli już osoba ukończy takie studia, to wyjeżdża za granicę, gdzie na starcie może liczyć na lepsze pieniądze. Często już nie wraca.
Do ubiegłego tygodnia w całym kraju zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zakładającym wzrost wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza młodych. W Chełmie do akcji przyłączyły się poradnie: Prof-Med, San-Med, Sur-Med, Medyk, Poradnia Lekarza Rodzinnego, Med-Cem oraz Medicus. (mg)