To będzie Niezła Sztuka!

– Ideą całego działania jest zjednoczenie. To ludzie tworzą miasto i to oni budują kulturę. Razem możemy więcej, wspólnie możemy zrobić coś pięknego i trwałego, dlatego do udziału zapraszamy wszystkich – zachęcają organizatorzy. I w Chełmie festiwal „Niezła Sztuka” startuje już na początku lipca.


Na pierwsze dwa dni lipca z pewnością nie należy wyjeżdżać z miasta. Wręcz przeciwnie – lepiej zostać i ściągnąć do niego jak najwięcej znajomych, przyjaciół. Szykuje się jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego roku – I Festiwal „Niezła Sztuka”.
– Niezła Sztuka to nieformalna grupa osób, które pewnego dnia spotkały się i postanowiły wspólnie coś stworzyć. W trakcie planowania akcji grupa zaczęła się rozrastać. O to w tym chodzi, by się jednoczyć. Każdy wnosi coś dobrego – mówią organizatorzy.
Festiwal to kulturalna wycieczka po chełmskim śródmieściu, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zaprezentowane zostaną m.in. wystawy prac chełmskich fotografów: „Zaklęte” Przemysława Świechowskiego, „Rzemieślnicy Chełma” Grzegorza Chwesiuka, „Kreda” Grzegorza Zupana oraz – pod okiem Aleksandry Borysiewicz – wystawy prac grupy Paparazzi z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie – Dominiki Marek „Pisane tańcem”, „Białe Kruki” (połączone z 5-minutowym spektaklem tanecznym Zespołu Tańca Jazzowego „Ballo” w choreografii Sabiny Englot) i „Kolorowa szafa” (łącząca fotografię z malarstwem) oraz Macieja Kołodzieja „Tor” (w niebanalnej aranżacji). Na sentymentalistów – i nie tylko – czekać będą „Fotograficzne stoły”, jako miejsce wymiany prywatnych zbiorów, a prawdziwą gratką dla wszystkich uczestników imprezy będzie tajemniczy „Obscurny domek” ustawiony na pl. dr E. Łuczkowskiego. „Smakiem, słowem i obrazem” Pauliny Ciesielskiej to przegląd przedwojennej chełmskiej prasy i reklamy przy porcji domowego ciasta. Na wycieczkę śladami chełmskich kin (połączoną z projekcją pod gołym niebem) zabiorą Piotr Stelmaszczuk i Wojciech Zakrzewski. Nie zabraknie też potańcówki w stylu retro i koncertu gwiazdy – podczas I Festiwalu wystąpią Barbara i Agnieszka Derlak. Frontmanka folkowej kapeli „Chłopcy kontra Basia” i laureatka nagrody KAJ-a 2015 r. razem ze swoją młodszą siostrą (laureatka Złotego Fryderyka 2016) po raz pierwszy zaprezentują na żywo materiał z najnowszej płyty, która ukaże się w czerwcu tego roku.

To tylko część atrakcji, jakie organizatorzy zaplanowali na 1-2 lipca 2017 r. Reszta pozostaje niespodzianką. Ale „Niezła Sztuka” to nie tylko prezentacja dorobku chełmian – to przede wszystkim zaproszenie mieszkańców do wspólnego działania: – Naszym celem jest nie tylko popularyzacja działań artystycznych, ale też umożliwienie prezentacji swoich pasji. Razem z nami pokażcie innym swoją osobowość, zaprezentujcie swoje umiejętności, ukryte talenty. Nieważne, czy interesujecie się fotografią, kinem, muzyką, tańcem, literaturą, sztuką plastyczną czy użytkową. Liczy się chęć i to “coś”. Jeśli chcielibyście razem z nami wziąć udział w „Niezłej Sztuce”, nie czekajcie – napiszcie do nas!
Zgłosić się może każdy, a ciekawe projekty zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu. Materiały należy przesyłać w terminie od 17 kwietnia do 17 maja. Szczegóły na stronie internetowej www.niezlasztuka.org. Zapraszamy! (NS)