Będzie nowa sieć szkół

Z radnych i urzędników będzie składał się specjalny zespół, który przygotuje projekt reformy miejskiej oświaty, wzorując się na planach rządu dotyczącego likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej. – Naszym zadaniem będzie takie stworzenie nowej sieci szkół, by uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, zaś nauczyciele do pracy – mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty.

Reforma oświaty wydaje się być przesądzona, choć różne źródła podają, że niby rząd zastanawia się nad jej przesunięciem na 2018 rok. – Do nas docierają informację, że zmiany mają wejść w życie od roku szkolnego 2017/2018 – mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty. – Co prawda nikt jeszcze nie wie, jaki ostateczny kształt będzie miała reforma, ale założenia wszyscy znamy.
Chodzi o likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Uczniowie, którzy obecnie chodzą do gimnazjów, dokończą w nich edukację, zaś w liceach, bądź technikach będą uczyć się jeszcze według obowiązującego dziś systemu. Z kolei obecni szóstoklasiści w przyszłym roku szkolnym mieliby trafić do siódmych klas, a po zakończeniu szkoły podstawowej, naukę w ogólniakach, czy szkołach zawodowych rozpoczęliby zgodnie z nowym programem.
Rządowa reforma oświaty spowoduje, że samorządy zostaną zobowiązane do ustalenia nowej sieci szkół. Do jej przygotowania w Chełmie prezydent Agata Fisz zamierza powołać specjalny zespół. W jego skład wejdzie pięcioro radnych: Elżbieta Nowaczewska (PiS), Ryszarda Mardoń i Ewa Suchań (Postaw na Chełm), Dariusz Grabczuk (PO) i Artur Juszczak (PSL) oraz kilku urzędników, pracujących na co dzień w Wydziale Oświaty.
– Rządowe założenia reformy będziemy musieli przenieść na chełmskie realia – mówi Augustyn Okoński. – Czekamy na ostateczne postanowienia, bo bez nich mamy związane ręce. Na razie będziemy pracować w oparciu o projekt proponowanych przez PiS zmian w oświacie. Na pewnym etapie prac do dyskusji zaprosimy też dyrektorów szkół, by poznać ich opinię.
Inauguracyjne spotkanie zespołu zostało zaplanowane na pierwszą połowę listopada br. (jar)