Będzie płacz i zgrzytanie zębów. I zimno

Sejm przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin na to minął w czerwcu, a w naszym regionie nie zrobiła tego nawet połowa mieszkańców. Zanosi się na to, że będzie płacz i zgrzytanie zębów.


19 lipca sejm poparł projekt ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Ten nowy projekt zakłada wsparcie gospodarstw domowych w sezonie grzewczym. Ceny węgla rosną w szaleńczym tempie. Jego tona, która do niedawna kosztowa ok. 1000 – 1500 zł, dziś wynosi średnio 3000 zł. By wspomóc osoby grzejące węglem, rząd wpadł na pomysł jednorazowego dodatku w wysokości 3000 zł.

Czy każdy, kto korzysta z węgla, go otrzyma? Okazuje się, że nie. Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a to trzeba było zrobić do końca czerwca. Wśród tych, którzy tego nie zrobili, jest też spora liczba ogrzewających domy węglem. I tym osobom dodatek się nie należy.

Okazuje się, że w województwie lubelskim są tylko trzy gminy, w których deklarację CEEB złożyli wszyscy. To gmina miejsko-wiejska Poniatowa, gmina Terespol, a także gmina z powiatu krasnostawskiego – Siennica Różana. Biorąc pod uwagę gminy z powiatu chełmskiego najwięcej deklaracji złożono w Rudzie-Hucie (92 procent), Białopolu (80), Siedliszczu (79), gminie Rejowiec Fabryczny (72), Wojsławicach (67), Dorohusku (66), mieście Chełm (63), mieście Rejowiec (60). Gorzej sytuacja wygląda w gminie Sawin (55 procent gospodarstw złożyło deklaracje) i gminie Żmudź (51), a fatalnie wręcz w gminach: Chełm (zaledwie 48), Dubienka (48), Kamień (47) oraz mieście Rejowiec Fabryczny (45).

Spośród gmin powiatu krasnostawskiego, poza wspomnianą Siennicą Różaną, najlepiej wypada Żółkiewka (70), Łopiennik Górny (69), gmina Krasnystaw (67) czy Rudnik (66). W gminie Fajsławice deklaracje złożyło 66 procent właścicieli nieruchomości, a w mieście Krasnystaw 59. Fatalnie wypadają Kraśniczyn (42) i Izbica (40). (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here