Będzie psia strefa?

W Krasnymstawie nie ma gdzie wyjść na porządny spacer z psem – zauważył na ostatniej sesji rady miasta Krasnystaw radny Marcin Wilkołazki. Wiceprzewodniczący apelował by utworzyć w mieście specjalną strefę dla czworonogów.

– Powszechnie wiadomo, że przebywanie ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na ludzi, dlatego wielu mieszkańców naszego miasta decyduje się na posiadanie psa. Jednak opieka nad czworonogiem to nie tylko przyjemność, ale także związane z tym obowiązki i odpowiedzialność za swojego pupila – rozpoczął swoją interpelację Wilkołazki. Każdy pies potrzebuje swobodnego ruchu, świeżego powietrza, aktywności, zabawy i spacerów, a do tego potrzebna jest odpowiednia przestrzeń.

– Niestety, pomimo że Krasnystaw zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię, miejsc przyjaznych czworonogom u nas brakuje. Okazuje się, że jedną z podstawowych bolączek właścicieli psów w naszym mieście, a szczególnie tych mieszkających w zabudowie wielorodzinnej, jest właśnie brak miejsc, gdzie można bezpiecznie, bez obawy przed mandatem i narażaniem się na uwagi innych osób, pozwolić swojemu psu na swobodne bieganie czy zabawę z innymi psami – kontynuował. Wiceprzewodniczący podkreślił, że problem jest na tyle istotny, że pod koniec stycznia grupa właścicieli psów spotkała się z nim i z radnym Pawłem Mazurkiem w biurze rady miasta.

– Po długiej dyskusji doszliśmy wspólnie do wniosku, że aby spełnić oczekiwania mieszkańców, należy – wzorem innych miast – zorganizować w Krasnymstawie ogólnodostępne profesjonalne wybiegi dla psów. Tego typu „psie strefy” to miejsca, które stwarzają właścicielom czworonogów doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku ze swoim pupilem, uprawiania psich sportów, edukacji, spotkań i relaksu.

To ogrodzone, bezpieczne i przestronne tereny, wyposażone w odpowiedni sprzęt przystosowany zarówno dla psów ras małych jak i dużych, gdzie zwierzęta pod opieką i nadzorem opiekuna mogą biegać się bez smyczy.

Inicjatywa ta od razu spotkała się z dużą aprobatą wśród mieszkańców Krasnegostawu, gdyż pod złożoną w tej sprawie kilka dni temu petycją właścicieli psów podpisało się już ok. 400 osób. Dlatego wspólnie z radnym Pawłem Mazurkiem w imieniu własnym i zainteresowanych zwracamy się z prośbą do burmistrza o pomoc w zorganizowaniu miejskiego wybiegu dla psów – podsumował Wilkołazki. (kg)