Będzie więcej lasów

Czegoś takiego jeszcze nie było. W ramach ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych Nadleśnictwo Chełm kupi działki od prywatnych właścicieli. Zainteresowanie ze strony mieszkańców już jest, ale nie każdy grunt interesuje leśników.

Lasy stanowią niemal 30 proc. powierzchni Polski. Większość z nich (77 proc.) zarządzana jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, jednak prawie 1,8 mln ha należy do osób prywatnych. Zgodnie z krajowym programem do 2050 r. lesistość w Polsce ma zostać zwiększona do 33 proc. Aby tego dokonać, Lasy Państwowe wystartowały z ogólnopolską akcją skupu gruntów pod nowe lasy. Zakupu mają dokonywać poszczególne nadleśnictwa.

– To dla nas novum, ale zainteresowanie sprzedażą jest wyraźne. I to z obu stron – mówi Piotr Kosmala z Nadleśnictwa Chełm. – Zależy nam na uzupełnieniu luki wewnątrz gruntów leśnych lub pozyskaniu gruntów przylegających do naszych obszarów – tłumaczy Kosmala.

Niektóre obszary lasu są poszatkowane – część gruntów należy do Lasów Państwowych, część ma prywatnych właścicieli. Właśnie na takich działkach najbardziej zależy nadleśnictwu, by scalić teren. Wówczas leśnikom o wiele łatwiej będzie się nim zajmować.

Zgodnie z ustawą Lasy Państwowe mogą kupować lasy, grunty przeznaczone do zalesienia czy grunty rolne na potrzeby gospodarki leśnej. Każdy, kto jest zainteresowany sprzedażą swojej działki, może zgłosić się bezpośrednio do Nadleśnictwa Chełm, wskazując w ofercie dokładny adres ewidencyjny. Warunek: musi być jedynym właścicielem terenu lub mieć zgodę współwłaścicieli na sprzedaż gruntu. Każdą transakcję poprzedzi wycena rzeczoznawcy majątkowego. Natomiast cena zakupu uzależniona będzie m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków czy wieku i stanu drzew, które na niej rosną i stanu sanitarnego. Po pozytywnej decyzji z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych umowa zostanie sfinalizowana. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here