Będzie wycinka na osiedlu Mickiewicza?

O losie drzew na os. Mickiewicza zdecyduje ekspertyza dendrologiczna

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do miasta o zgodę ma wycinkę 10 drzew na os. Mickiewicza. Tłumaczy to ich złym stanem i względami bezpieczeństwa. Mieszkańcy uważają jednak, że przynajmniej część drzew zamiast wycinać powinno się ratować.

Chodzi o dwie wierzby i dwie brzozy przy ul. Grażyny 5 i ul. Rymwida 4-8, trzy wierzby, kasztanowiec i świerk przy ul. Grażyny 2 i ul. Wallenroda 5-11 oraz dużą wierzbę przy ul. Grażyny 14-16.

– Rozumiem, że część tych drzew usycha i stanowi zagrożenie, ale wycinanie zdrowych okazów w czasach panującego smogu nie jest chyba najlepszym pomysłem. Do tego na osiedlu na pewno zrobi się bez nich smutniej – mówi pani Jadwiga, mieszkanka ul. Rymwida.

Mieszkańcy interweniowali już w tej sprawie w ratuszu. – Do Biura Miejskiego Architekta Zieleni fatycznie docierały prośby mieszkańców o ochronę tamtejszych wierzb przed wycinką – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Przedstawiciele LSM nie chcą szerzej odnosić się do tej sprawy. – Administracja osiedla uprzejmie informuje, że w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę przedmiotowych drzew została zlecona ekspertyza przez  Biuro Miejskiego Architekta Zieleni.  Prosimy o kontakt w tej sprawie z Urzędem Miasta Lublin – mówi Sylwia Wieczorek, zastępca kierownika Administracji nr 1 im. A. Mickiewicza LSM.

Z informacji podanych w złożonych wnioskach można za to wyczytać, że obie brzozy są zamierające, a świerk całkiem uschnięty. W przypadku wierzb z okolicy ul. Rymwida powodem usunięcia ma być przechylenie pnia i wyłamanie części konarów, kasztanowiec biały ul. Wallenroda ma uszkodzony pień, zaś pozostałe cztery wierzby są zaatakowane przez pasożyty.

Protestująca część okolicznych mieszkańców jest jednak przekonana, że w przypadku wierzb i dużego kasztanowca po przeprowadzeniu niezbędnych prac pielęgnacyjnych i cięć technicznych drzewa te mogą jeszcze przez wiele lat cieszyć oczy i płuca lublinian. Ostateczne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

– We wszystkich trzech sprawach zlecono ekspertyzy dendrologiczne. Aktualnie toczą się postępowania administracyjne w tych sprawach, decyzje nie zostały jeszcze wydane – dodaje Monika Głazik z UM Lublin.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here