Betka celem PiS

„Ten człowiek oskarżał chełmskich działaczy solidarności. To jest skandal” – mówiła na antenie TVP poseł Beata Mazurek, rzecznik PiS. Były szef chełmskich prokuratorów okręgowych miał być w przeszłości nad wyraz podporządkowany systemowi Jaruzelskiego i eliminować z życia publicznego działaczy „Solidarności”.

W poniedziałek (12 grudnia) w studiu „Gościa wiadomości” TVP pojawili się poseł Beata Mazurek i Jan Grabiec. Podczas rozmowy poseł Mazurek wytknęła rzecznikowi Platformy Obywatelskiej istotną kwestię: – W Chełmie awansowaliście za waszych rządów na szefa prokuratury okręgowej człowieka, który działaczy opozycyjnych podziemnej „Solidarności” w Chełmie nagminnie oskarżał. Ci ludzie dostawali wyroki, siedzieli. To wam nie przeszkadzało – powiedziała z oburzeniem rzecznik PiS.
Mowa o emerytowanym prokuratorze Zbigniewie Betce. Jedna z jego spraw, która odbiła się szerokim echem, dotyczyła oskarżenia Antoniego Ch. i Wojciecha K. o to, że pomówili i znieważyli publicznie „Prezesa Rady Ministrów PRL gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w ten sposób, że rozpowszechniali jego fotografię z napisem „NAJEMNIK”, narażając go tym samym na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska”. Sąd Rejonowy w Chełmie skazał Ch. w 1982 r. na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i obciążył go 3 tys. zł kosztów procesu. K. usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, musiał tez zapłacić 1800 zł. Z powodu rewizji wniesionej przez prokuratora od wyroku zmieniono część dotyczącą orzeczonej kary Ch., wymierzając mu 50 000 zł grzywny. (pc)