Betonowscy z komina

Cemex kontynuuje projekt zwiększający populację pustułek. To będący w Polsce pod ochroną ptak z rodziny sokołowatych. Zamieszkała na terenie chełmskiej cementowni rodzina „Betonowskich” właśnie się powiększyła. To pierwsze w tym sezonie pisklaki.

Biorąc pod uwagę preferencje pustułek, cementownie są dla nich idealnym siedliskiem. Dlatego kiedy po raz pierwszy zauważono je na terenie zakładu w Chełmie w 2011 roku, założono dla nich pięć budek lęgowych na kominie i wieży wymienników ciepła. Od tamtej pory projekt Cemexu, wspierający populację tego zagrożonego gatunku ptaka, jest kontynuowany na terenie zakładów cementowych w Chełmie i Rudnikach.

W Chełmie pustułki mają się świetnie. Mamy tu rodzinę Klinkierowskich, Betonowskich, Cementowskich, Kredowskich i Piaskowskich. W jednej z nich niedawno pojawiły się pierwsze w tym sezonie pisklęta. Dzięki prowadzonej transmisji z budek lęgowych można na żywo obserwować pierwsze dni życia młodych pustułek. Ze względu na prowadzoną przez samice inkubację młode najlepiej obserwować podczas karmienia, którego częstotliwość wynosi nawet 19 razy dziennie!

Pustułki lubią jeść

Pokarm odgrywa w życiu pustułek bardzo istotna rolę – przyjmuje się, że dostosowują liczbę potomstwa do obfitości pożywienia w danym sezonie, a klasycznym zwyczajem godowym samców jest próba przypodobania się partnerce poprzez dostarczanie jej pożywienia.

Chcąc lepiej poznać zwyczaje pokarmowe pustułek zamieszkujących zakłady Cemex, w ramach badań przeprowadzonych w 2021 roku przez Stowarzyszenie dla Pustułek i Jerzyków, zebrano z okolic gniazd wypluwki i poddano je analizie. Wyniki świadczą o typowych przyzwyczajeniach żywieniowych tego gatunku – głównym składnikiem diety pustułek okazały się norniki polne. Co ciekawe, jedna z wypluwek prawie w 80% składała się z chitynowych pancerzy, co wskazuje, że w pewnym momencie to jednak chrząszcze stanowiły bazę diety.

– Kontynuujemy i rozszerzamy zakres prowadzonego w naszych zakładach projektu „Pustułki – Sokoły CEMEX-u”, by jak najlepiej poznać i wspomóc przedstawicieli tego chronionego gatunku – mówi Monika Wosik, dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z nowymi partnerami oraz zaplanowaliśmy kolejne badania i działania edukacyjne – dodaje. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here