Bez dofinansowania nie wybudują

Pierwszy krok w kierunku budowy dwóch gminnych dróg, w Felicjanie i Chorupniku, wykonany. Gmina Gorzków ponad miesiąc temu zleciła opracowanie dokumentacji technicznych. Gdy projekty będą gotowe, samorząd zdecyduje, do jakiego programu złoży wniosek o dofinansowanie, bo bez zewnętrznego wsparcia gmina nie da rady zrealizować obu zadań.

Niemalże od początku obecnej kadencji samorządu przewodniczący rady gminy Gorzków – Konstanty Nieścior i wiceprzewodniczący – Radosław Parka zabiegają o budowę dwóch dróg, w Felicjanie i Chorupniku, które znajdują się w ich okręgach wyborczych. Obie inwestycje rodzą się w wielkich bólach. Miały zostać zrealizowane w ubiegłym roku, ale okazało się, że muszą być one wykonane zgodnie z zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej. Gmina dopiero w tym roku zleciła opracowanie dokumentacji technicznej.

– W kwietniu br. podpisaliśmy umowę z wykonawcą na realizację projektów budowy obu dróg – mówi Piotr Cichosz, wicewójt gminy Gorzków. – Prace ruszyły, są już pierwsze pomiary geodezyjne, na dziś nie ma zagrożenia, że projektant nie zmieści się w terminie.

Obie dokumentacje mają być gotowe w październiku br. Inwestycje nie zostaną jednak zrealizowane w tym roku, bo gmina na ten cel w budżecie nie ma wystarczających pieniędzy. Zresztą nie stać jej na to, by oba zadania wykonała w stu procentach za własne fundusze. Tym bardziej, że inwestycje nie będą tanie.

– Mając kompletną, wręcz modelową, dokumentację zwiększamy swoje szanse przy różnych naborach wniosków o dofinansowanie – przekonuje wicewójt Cichosz. – Będziemy szukać odpowiednich programów, by dostać jak największe wsparcie. Dziś trudno mi powiedzieć, czy to będzie Polski Ład, czy też Fundusz Dróg Samorządowych. Na pewno bez zewnętrznej pomocy finansowej gmina Gorzków nie będzie w stanie tych przedsięwzięć zrealizować. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here