Bez kolejek do trzeciej dawki

Pomimo czwartej fali pandemii, rosnącej liczby nowych zachorowań na Covid-19 i rosnącej liczby pacjentów w szpitalu, nie ma dużego zainteresowania szczepieniami przeciwko koronawirusowi.

Ludzie chyba tak przywykli do pandemii, że przestali się bać choroby. A widać to m.in. w dużych sklepach, w których większość klientów, pomimo obowiązujących przepisów, wcale nie zakłada już maseczek. I nie jest też upominana przez pracowników sklepów – tak jak było przy poprzednich falach zachorowań.

– Ze względu na liczbę chętnych działa tylko jeden punkt szczepień, przy ul. Wołyńskiej – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSPZOZ. – W poprzednim tygodniu zapisywaliśmy pacjentów na cztery dni. W tym tygodniu mamy zaplanowane dwa dni szczepień.

W całym minionym tygodniu na szczepienia zapisało się około 200 osób. A gdyby nie trzecia, przypominająca dawka byłoby ich zapewne mniej. – Widzimy faktycznie delikatny wzrost zainteresowania szczepieniami, ale jest to również związane z trzecią dawką – przyznaje dyrektor.

Podobnie jest w punkcie szczepień w chełmskim szpitalu, który pracuje trzy dni w tygodniu. – Przyjmujemy około 70-80 pacjentów w trakcie dnia, z czego połowa to osoby zgłaszające się na dawkę przypominająca – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w szpitalu w Chełmie.

Niezaszczepionym do tej pory pacjentom w obu punktach podawane są cały czas preparaty firmy Johnson&Johnson albo Pfizer. Ale tylko szczepionka od Pfizera ma rekomendację, aby być podawana jako dawka przypominająca, pół roku po szczepieniu.

Jednocześnie MSPZOZ rozpoczął akcję szczepień przeciwko grypie sezonowej. I jest bardzo rozległa grupa osób, które mogą otrzymać szczepionkę za darmo, m.in. seniorzy po 75, roku życia i wybrane grupy zawodowe np. medycy, pracownicy pomocy społecznej, nauczyciele, funkcjonariusze, a także pacjenci zakładów opiekuńczo leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej. – Szczegółowy wykaz uprawnionych osób dostępny jest m.in. na naszej stronie internetowej mspzozchelm.pl – mówi M. Zabiński.

Pozostali pacjenci mogą skorzystać z formy odpłatnej. Szczepienie w MSPZOZ to wydatek 50 zł.  bf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here