Bezpieczniej przy szkole

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Rejowcu Fabrycznym mogą spać spokojniej. Ich dzieci mają bezpieczną drogę do szkoły. Na ul. Lubelskiej, tuż przed szkolnym budynkiem, powstało aktywne przejście dla pieszych.

Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego. W tym celu w coraz większym zakresie wykorzystywane są nowe technologie.
Aktywne przejście dla pieszych to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Ma ono na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły. Aktywuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebne.
Inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy z lampą ostrzegawczą oraz system antypoślizgowy. Takie aktywne przejście powstało na ul. Lubelskiej w Rejowcu Fabrycznym w bezpośrednim sąsiedztwie ze szkołą podstawową. O poprawę bezpieczeństwa w tym mieście od dłuższego czasu upominali się mieszkańcy miasteczka, w tym też radni. Rodzice mogą spać spokojnie, bo ich pociechy bezpiecznie dotrą do szkoły i wrócą do domów. – Pulsujące czerwone i białe światła, gdy do przejścia zbliża się pieszy, są widoczne przez kierowców z dalszej odległości – mówi Robert Szokaluk, sekretarz urzędu miasta Rejowiec Fabryczny. – Cieszy fakt, że takie przejście w naszym miasteczku powstało. Było bardzo potrzebne zwłaszcza, że najczęściej z niego korzystają dzieci.
Mimo wykonania bezpiecznego przejścia dla pieszych, dzieci przez ulicę Lubelską w Rejowcu Fabrycznym przeprowadza przeszkolona w tym zakresie osoba tzw. „stopek”. – Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły jest dla nas najważniejsze – podkreśla sekretarz Szokaluk. (s)